Matematik öğretmenlerinin dinleme pedagojisi yaklaşımlarının incelenmesi
Examination of mathematics teachers' listening pedagogy approaches
- Tez No: 895159
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT BÜTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
“Pedagojik alan bilgisinin bileşenlerinden olan öğrenciyi anlama bilgisi matematik öğretmeninin önemli bilgi öğelerinden bir tanesidir. Öğretmenin öğrenciyi anlama bilgisinin niteliğinde ise öğrenciyi dinlemesi önem arz etmektedir. Bu çalışmanın amacı matematik öğretmenlerinin dinleme pedagojisi yaklaşımlarının ve öğrenciyi dinleme ile ilgili görüşlerinin ortaya çıkarılmasıdır. Çalışmanın katılımcıları devlet okullarında görev yapan 15 ortaokul matematik öğretmeninden oluşmaktadır. Çalışmada yarı yapılandırılmış gözlem ve görüşmeler veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Veriler dinleme pedagojisi ile ilgili temel alınan teorik çerçeve doğrultusunda betimsel olarak analiz edilmiştir. Çalışmanın bulguları öğretmenlerin en çok biçimlendirici değerlendirme yapmak için dinleme yaptıklarını en az ise kendi matematiksel bilgisini artırmak için dinleme yaptığını ortaya koymuştur. Yapılan görüşmelerde ise öğretmenler tarafından en çok vurgulanan dinleme türlerinin destekleyici, eğitici ve empatik dinleme olduğu vurgulanmıştır. Öğretmenlerin dinleme türü olarak en çok kullandığı dinleme türünün ise destekleyici ve eğitici dinleme olduğu görülmüştür. Öğretmenlerin derslerinde üretken dinleme türünün en az sayıda gerçekleştiği tespit edilmiştir. Öğretmenlerin derslerin başlangıcında ve derslerin ilerleyen kısımlarında yoğunlukla destekleyici dinleme yaptığı, derslerin sonuna doğru ise eğitici dinleme türünün en çok sayıda gerçekleştiği tespit edilmiştir.”
Özet (Çeviri)
“The knowledge of understanding students, which is one of the components of pedagogical content knowledge, is one of the important knowledge elements of a mathematics teacher. In the nature of the teacher's knowledge of understanding students, listening to students is important. The aim of this study is to reveal mathematics teachers' listening pedagogy approaches and their views on listening to students. The participants of the study consist of 15 secondary school mathematics teachers working in public schools. Semi-structured observations and interviews were used as data collection tools in the study. The data were analyzed descriptively in line with the theoretical framework taken as the basis for listening pedagogy. The findings of the study revealed that teachers listened most to make formative assessments and least to increase their own mathematical knowledge. In the interviews, it was emphasized that the listening types emphasized most by the teachers were supportive, educational and empathic listening. It was observed that the listening types used most by the teachers were supportive and educational listening. It was determined that the productive listening type was used the least in the teachers' lessons. It was determined that the teachers used supportive listening intensively at the beginning and later parts of the lessons, and the educational listening type was used the most towards the end of the lessons.”