Hemşireler arasında iş doyumu ve ilişkili faktörler: Hargeisa Group Hastanesinde bir araştırma
Job satisfaction and related factors among nurses: A study in Hargeisa group hospital
- Tez No: 895161
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEN BAKKALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırma, Somaliland'deki Hargeisa Group Hastanesi'nde çalışan hemşirelerin iş doyumu seviyelerini belirlemeyi ve bu seviyeleri etkileyen faktörleri incelemeyi amaçlamaktadır. Günümüz sağlık hizmetlerinde, hasta memnuniyeti ve kaliteli hizmet sunumu giderek daha önemli hale gelmektedir. Bu nedenle, sağlık çalışanlarının iş doyumu, sağlık hizmetlerinin kalitesi ve hasta memnuniyeti açısından kritik bir faktördür. Araştırma, iş doyumunun önemini vurgulamak için geniş bir literatür taramasıyla başlamaktadır. İş doyumu kavramı, çalışanların işleriyle ilgili duygusal durumlarını ifade eder ve çalışanların işlerinden aldıkları doyumu yansıtır. Bu kavram, çalışanların motivasyonunu, bağlılığını ve iş performansını etkileyen önemli bir faktördür. Literatürdeki çalışmalar, iş doyumu ile çalışma koşulları, yönetim tarzı, sosyo-demografik faktörler ve işin doğası gibi çeşitli değişkenler arasında karmaşık ilişkiler olduğunu göstermektedir. Araştırmanın yöntemi, kesitsel bir desen kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmış ve bu form, hemşirelerin iş doyumu düzeylerini değerlendirmek için uygun ölçekler içermiştir. Ankette, hemşirelerin sosyo-demografik özellikleri, çalışma koşulları ve iş doyumu üzerine algılarıyla ilgili sorular yer almıştır. Çalışmaya toplam 179 hemşire katılmıştır. Veriler, istatistiksel analizlerle değerlendirilmiş ve çeşitli ilişkiler ve desenler ortaya konmuştur. Bulgular katılımcıların orta düzeyde iş doyumu yaşadıklarını göstermektedir. Cinsiyet, medeni durum, eğitim düzeyi ve çalışma türü gibi demografik faktörlerin iş doyumu üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmamıştır. Ancak yaş, çalıştıkları birimdeki pozisyon gibi faktörlerin iş doyumunda belirleyici rol oynadığı görülmüştür. Araştırmanın sonuçları sağlık kurumlarına hemşirelerin iş doyumunu etkileyen değişkenlerin anlaşılmasında ve iş doyumunu artırıcı politika ve uygulamaların geliştirilmesinde yol gösterebilir. Anahtar Kelimeler İş doyumu, hemşireler, sağlık hizmetleri, demografik faktörler, Hargeisa Group Hastanesi.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the job satisfaction levels of nurses working at Hargeisa Group Hospital in Somaliland and to examine the factors influencing these levels. In today's healthcare services, patient satisfaction and quality service delivery are becoming increasingly important. Therefore, the job satisfaction of healthcare workers is a critical factor in terms of healthcare service quality and patient satisfaction. The study was conducted to contribute to the improvement of healthcare services in Somaliland by examining the effects on job satisfaction in the literature. The research begins with a comprehensive literature review to emphasize the importance of job satisfaction. The concept of job satisfaction expresses the emotional states of employees regarding their work and reflects the satisfaction they derive from their jobs. This concept is an important factor influencing employees' motivation, commitment, and job performance. Studies in the literature show complex relationships between job satisfaction and variables such as working conditions, management style, socio-demographic factors, and the nature of the job. The method of the research was conducted using a cross-sectional design. A questionnaire was used as the data collection tool, containing appropriate scales to assess nurses' job satisfaction levels. The questionnaire included questions about nurses' socio-demographic characteristics, working conditions, and perceptions of job satisfaction. A total of 179 nurses participated in the study. The data were evaluated through statistical analyses, revealing various relationships and patterns. The findings indicate that participants experience moderate levels of job satisfaction. Demographic factors such as gender, marital status, education level, and type of work did not have a significant impact on job satisfaction. However, factors such as age and position in the unit where they work were found to play a decisive role in job satisfaction. The results of the study can guide healthcare institutions in understanding the variables that affect nurses' job satisfaction and in developing policies and practices to increase job satisfaction. Keywords Job satisfaction, nurses, healthcare services, demographic factors, Hargeisa Group Hospital.