Kamu hastanesi hemşirelerinin iş doyumunu etkileyen faktörler: Hargeysa-Somalı Kent Hastanesi örneği
Factors contributing to job satisfaction among nurses at public hospitals: The case study of Hargeisa City Hospital in Somalia
  1. Tez No: 732024
  2. Yazar: RİDWAN KHAYRE YUSUF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR NECZAN TİMURCANDAY ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Hemşirelik, İşletme, Hospitals, Nursing, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
İş doyumu, sağlık kuruluşlarında en önemli ve temel değişkenlerden biridir ve güçlü ampirik kanıtlar iş doyumu, hasta güvenliği ve bakım kalitesi arasında nedensel bir ilişkiyi desteklemektedir; Ancak Somalili hemşirelerin iş doyumunu araştıran herhangi bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu çalışmanın temel amacı Somali'de faaliyet gösteren bir Kamu Hastanesinde çalışan hemşirelerin iş doyumunu etkileyen faktörleri ve memnuniyet düzeylerini belirlemektir. Çalışmanın örneklemini Somali'deki ikinci en büyük kamu hastanesi olan Hargeysa Kent Hastanesinde çalışan 104 hemşire oluşturmaktadır. Çalışma 02-30 Aralık 2021 tarihleri arası gerçekleştirilmiştir. Veri toplama araçları olarak bireysel bilgi formu ve Minnesota İş doyum Ölceği kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen verilerin değerlendirilmesinde frekans tablolar, yüzde dağılımı, tek yön ve ANOVA t-testi, pearsons korelasyon Cronbach Alpha katsayısı kullanılmıştır. Hemşirelerin genel iş doyum puan ortalaması (3,16±0,44) dir, içsel doyum (3,54±0,39) ve dışsal doyum (2,61±0,75) olarak bulunmuştur. Evli, Lisansüstü eğitimi olan, 10 yıldan fazla çalışanlar, başhemişireler ve klinikte çalışan hemşirelerin iş doyum düzeyilerin daha yüksek olduğu görülmüştür.“Başkalarına destek verme yönünden”(3,96±0,95) en yüksek doyum sağlanırken“ücret yönünden”en düşük doyum bulunmuştur. Sonuç olarak; hemşirelerin genel ve içsel iş doyumu orta düzeyde bulunurken dışsal doyum çok düşüktür. Hemşirelerin kişisel ve meslek özelliklerine göre yaş, cinsiyet, çalışma süresi, unvan ve çalışma memnuniyeti açısından iş doyumlarının farklılaştığı tespit edilmiştir. Çalışan hemşirler ve hastaneler açısından önemli olan, iş doyumu konusunda hemşire yöneticilerinin ve hastane yönetiminin konuyu inceleyerek hemşirelerin memnuniyetlerini artırabilmek ve geliştirmek için yeni düzenlemeler yapılması gerekliliği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Job satisfaction is one of the most significant and essential variables in healthcare institutions. Strong empirical indicates that there is a pivotal association between job satisfaction, patient safety, and quality of care. However, there have not been any studies examining the job satisfaction of Somali nurses. The main objective of this study is to determine the factors influencing the job satisfaction levels of nurses working in a public hospital operating in Somalia. The sample for this study consists of 104 nurses working in Hargeysa City Hospital, which is the second-largest public hospital in Somalia. The study was carried out between 02-30 December 2021. Data collection for the study was done using an individual information form and the Minnesota Job Satisfaction Scale. Frequency tables, percentage distribution, one-way and ANOVA t-tests, Pearson's correlation, and Cronbach Alpha coefficient were used to evaluate the data attained in the research. The nurses' job satisfaction average score was found to be as follows: general satisfaction is (3.16±0.44), intrinsic satisfaction (3.540.39), and extrinsic satisfaction (2.61±0,75). It was observed that nurses who are married, graduated, employed for more than 10 years, matron nurses, and nurses employed in clinics have higher job satisfaction. The item“in terms of supporting others”provided the highest level of satisfaction in nurses (3.96±0.95). While the“In terms of wages”item was found as the lowest satisfaction item, from this result, we can see that general and intrinsic job satisfaction were moderate, but extrinsic job satisfaction was very low. According to their personal and occupational characteristics, It has been confirmed that the job satisfaction of the nurses varies in terms of age, gender, working time, title, and inside job pleasure. and it has been suggested that nurse managers and hospital administration should examine and conduct deep research on job satisfaction, which is extremely important for working nurses and in hospitals, and new regulations should be practiced to increase and improve job satisfaction of nurses.