Kanun eğitiminde gruplama stratejilerinin kullanımının performans başarısına etkisi
The effect of using grouping strategies in qanun training on performance success
- Tez No: 895178
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA YOKUŞ, DOÇ. DR. MUATTAR DEMET DOĞRUÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmanın amacı kanun eğitiminde gruplama stratejilerinin kullanımının performans başarısına etkisini belirlemek ve araştırmada ele alınan boyutlar açısından değerlendirmektir. Araştırma, amacı doğrultusunda nitel yöntem çerçevesinde gerçekleştirilen bir eylem araştırmasıdır. Araştırmanın çalışma grubunun belirlenmesinde araştırmanın amacı doğrultusunda amaçsal örnekleme yöntemlerinden uygun/kazara örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Bu kapsamda araştırmanın çalışma grubu, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Geleneksel Türk Müziği Bölümü Türk Sanat Müziği Anasanat Dalı'nda 2022-2023 eğitim-öğretim yılı bahar yarıyılında kanun eğitimi alan ve araştırmaya gönüllü olarak katılan öğrencilerden oluşmaktadır. Araştırma verileri, araştırmacı tarafından oluşturulan yarı yapılandırılmış görüşme formu, kanun performans gözlem formu ve araştırmacı notları olmak üzere üç veri toplama aracı ile toplanmıştır. Araştırmada öğrenci görüşleri ve araştırmacı notlarından elde edilen nitel çerçevedeki veriler betimsel analiz yöntemi ile çözümlenmiştir. Kanun eğitiminde gruplama stratejilerinin kullanımının performans başarısına etkisini belirlemeye yönelik elde edilen nicel çerçevedeki verilerin çözümlenmesinde ise bağımlı t-testi kullanılmıştır. Araştırmada sonucunda, kanun eğitiminde gruplama stratejilerinin kullanımının performans başarısını arttırdığı, bununla birlikte görece zor olarak algılanan müzikal yapıları kolaylaştırarak akıcı ve hızlı bir şekilde çalmayı ve ezberlemeyi olumlu yönde etkilediği sonuçlarına ulaşılmıştır. Ayrıca araştırma sonucunda, kanun eğitiminde gruplama stratejilerinden yararlanmanın deşifre sürecini kolaylaştırdığı, çalışma süreçlerinde karşılaşılan teknik ve müzikal zorlukların çözümünde etkili olduğu, eserleri bütünsel olarak daha hızlı kavramaya ve çalmaya katkı sağladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the effect of grouping strategies in Qanun education on performance success and evaluate it in the dimensions discussed in this study. This research is an“Action Research”conducted within the framework of the qualitative method in line with its purpose. This research preferred the convenient/accidental sampling method, one of the purposive sampling methods, to select the study group. In this context, the research group consisted of four voluntarily participating students who enrolled in the Classical Turkish Music Program at the Traditional Turkish Music Department of Aydın Adnan Menderes University State Conservatory and studied Qanun in the spring semester of the 2022-2023 academic year. This study collected data with three data collection tools: a semi-structured interview form created by the researcher, a Qanun performance observation form, and researcher notes. This research employed the descriptive analysis method to analyze the qualitative data obtained from student opinions and researcher notes. The dependent t-test analyzed the quantitative data to determine the effect of grouping strategies in Qanun education on performance success. As a result of the research, it was concluded that using grouping strategies in Qanun education improved performance success and granted fluency in playing and memorization by making challenging musical structures comprehensible. Besides, the current study determined that grouping strategies in Qanun education facilitated the sight-reading process, assisted in effectively solving the technical and musical difficulties encountered during the study process, and contributed to comprehending and playing the pieces faster and more integrally.