8.sınıf öğrencilerinin Almanya ve Türkiye ders kitaplarında yer alan olasılık problemlerini çözme süreçleri
8th grade students' solving probability problems in Germany and Turkish textbooks
- Tez No: 895179
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAL BALTACI, DOÇ. DR. DUYGU ARABACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Olasılık hem öğretmenler hem de öğrenciler için en karmaşık ve zorlayıcı konulardan biri olarak kabul edilmektedir. Olasılık konusunun anlaşılmasındaki bu zorlukların nedenleri arasında, öğrencilerin konuyu anlamak yerine formülleri ezberlemeye odaklanmaları, soruları yeterince anlamamaları, olasılıkla ilgili kavramlara karşı olumsuz tutum geliştirmeleri ve uygun öğretim materyallerinin yetersizliği yer almaktadır. Bu araştırmada, olasılık konusunun TMMS (Trends in International Mathematics and Science Study) sıralamasında Türkiye'nin önünde yer alan Almanya'nın ders kitaplarında nasıl ele alındığını ve bu kitaplarda yer alan problemlerin çözüm süreçlerinin karşılaştırılmasını amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında, özel durum çalışması yöntemi kullanılarak, araştırmacının sınıfındaki dört öğrenci çalışma grubunu oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak, Türkiye ve Almanya ders kitaplarında yer alan olasılık problemleri, öğrencilerin bu problemleri çözerken izledikleri adımlar ve bu süreçte öğrencilerle gerçekleştirilen görüşmeler kullanılmıştır. Verilerin analizi betimsel analiz yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda, Türkiye'deki ders kitaplarında yer alan sekiz olasılık problemine öğrencilerin genellikle doğru yanıt verdikleri, ancak birkaç problemde rastgele işlem yaparak yanlış sonuçlara ulaştıkları belirlenmiştir. Öte yandan, Almanya ders kitaplarındaki problemlerde öğrencilerin büyük bir kısmının yanlış cevap verdiği ve doğru çözüm oranının düşük olduğu gözlenmiştir. Yanlış çözümlerin, öğrencilerin problemleri anlamada güçlük çekmeleri, terimlerin anlamını kavrayamamaları ve doğru işlem basamaklarını belirleyememeleri gibi sebeplerden kaynaklandığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Probability is considered one of the most complex and challenging subjects for both teachers and students. The reasons for these difficulties in understanding probability include students focusing on memorizing formulas rather than understanding the subject, not understanding the questions sufficiently, developing negative attitudes towards probability-related concepts, and inadequacy of appropriate teaching materials. This study aims to compare how probability is handled in textbooks from Germany, which is ahead of Turkey in the TMMS (Trends in International Mathematics and Science Study) ranking, and the problem-solving processes in these books. Within the scope of the study, the case study method was used to form the study group of four students in the researcher's class. As data collection tools, probability problems in Turkish and German textbooks, steps followed by students while solving these problems and interviews conducted with students during this process were used. Data analysis was carried out using descriptive analysis method. As a result of the research, it was determined that students generally gave correct answers to eight probability problems in Turkish textbooks, but reached wrong results by performing random operations in a few problems. On the other hand, it was observed that most of the students gave wrong answers in German textbooks and the correct solution rate was low. It was determined that wrong solutions were due to reasons such as students having difficulty understanding the problems, not being able to grasp the meaning of the terms and not being able to determine the correct operation steps.