Women's employment in Southern Europe: The impact of the European Union on women's advancement in the labor market
Güney Avrupa'da kadınların istihdamı: İşçi piyasasında kadınların ilerlemesine ilişkin Avrupa Birliği'nin etkisi
- Tez No: 89520
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLGÜN TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, International Relations, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET GÜNEY AVRUPA'DA KADINLARIN İSTİHDAMI: İŞÇİ PİYASASINDA KADINLARIN İLERLEMESİNE İLİŞKİN AVRUPA BİRLİĞİNİN ETKİSİ Ayşin Linda Yüksel MA, Uluslararası İlişkiler Bölümü Aralık 1999 Bu çalışmanın asıl amacı Güney Avrupa'da kadınların işçi piyasasındaki ilerlemesi üzerinde Avrupa Birliğinin etkisini göstermektir. Bu çalışma Güney Avrupa'lı kadınların maruz kaldıktan değişiklikler (varsa) üzerine ve Avrupa Birliğinin Güneydeki kadınlara yardım etmeye yönelik yeterli bir politikasının bulunup bulunmadığı konusuna odaklanacaktır. Bu çalışmada, Güney Avrupa'da kırsal ortamda yaşayan kadınlar gibi belli kadın gruplarının özellikle nasıl dezavantajlı duruma getirildiği ve miktarsal, niteliksel bakımdan Üye Devletlerin tümünde kadınların ilerlemesinin nasıl değişken hale getirildiği gösterilecektir. Bu çalışmanın sonuç bölümünde, Avrupa Birliği içinde, Avrupa Birliği'nin Güneyinden ziyade Kuzeyinden elde edilen ve kadınlardan ziyade erkeklerin işçi piyasasma entegrasyon örneklerinden çıkarılan istihdam ve işsizlik tariflerinin ve tartışma niteliğinin, resmi ve gayriresmi evrak ve/veya raporların ne derecede özel çalışma deneyimlerine dayandığı gösterilecektir. Ayrıca, kadınların ekonomik faaliyetleri hakkında geniş kapsamlı bir yerel veya bölgesel araştırma istatistiki ölçüm ve değerlendirme alanlarının dışındadır. İşte bu şimdiye kadar Avrupa siyasetinin niçin etkisiz kaldığının sebeplerinden biridir. Bu yüzden bu çalışmanın odaklandığı Portekizli, Yunanlı ve İspanyol kadınlar, Avrupa Birliğinin üzerine kurulduğu esaslarla uyuşmamaktadırlar. Avrupa'nın birlik haline gelmesi için daha ileri süreçlerde, sosyal politikasının güçlendirilmesine ve Güney Avrupa'da kadınların işçi piyasasmda daha da ilerlemesi için fırsat eşitliğine dayalı gerçek bir politikaya öncelik verilmedikçe Güney Avrupa'da yaşayan kadınların maruz kaldıktan etkiler pek optimistik görülmemektedir. n
Özet (Çeviri)
ABSTRACT WOMEN'S EMPLOYMENT IN SOUTHERN EUROPE: THE IMPACT OF THE EUROPEAN UNION ON WOMEN'S ADVANCEMENT IN THE LABOR MARKET Ayşin Linda Yüksel MA, Department of International Relations December 1999 The main purpose of this study is to demonstrate the impact of the European Union on women's labor market advancement in Southern Europe. This study will focus on the changes (if any) that Southern European women have experienced and whether the European Union has sufficiently pursued a policy toward helping women of the South. This study will show how certain groups of women remain particularly disadvantaged, such as women in the rural environment in Southern Europe, and how progresses made for women are uneven across the Member States, both in quantitative and qualitative terms. The concluding part of this study will show how, within the EU, definitions of employment and unemployment and the discussion of the nature and extent in official and unofficial documents and/or reports are based on particular experiences of work, derived from the North rather than from the South of the EU, and from men's rather than women's patterns of integration into the labor market. In addition, a wide range of local or regional research on women's economic activity lies outside the areas which statistics measure and evaluate. This is one of the reasons why European policies have thus far been ineffective. Therefore, women of Portugal, Greece and Spain, to whom this study is focused, do not pertain to the framework on which the EU is constructing. In the further process of European unification the impact on women in Southern Europe does not look optimistic, unless priority is given to a reinforcement of its social policy and to a true policy of equal opportunities for women's labor market advancement in Southern Europe. !£, YÜKSEKÖ?RETİM 8«K