Farklı refah rejimi uygulamalarında kadın istihdamı ve çocuk bakım hizmetleri ilişkisi analizi
Women's employment and childcare provision: A comparative analysis of welfare regime models
  1. Tez No: 991430
  2. Yazar: TUĞÇE BOYNUKISA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAN HALİSE BELET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Türkiye'de çocuk bakım hizmetlerinin kadın istihdamı üzerindeki etkilerini, farklı refah rejimleri örnekleriyle karşılaştırmalı olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, Esping Andersen'in refah rejimi sınıflandırması temel alınarak, liberal, muhafazakâr, sosyal demokrat ve Güney Avrupa modelleri ele alınmıştır. Karşılaştırmalı analiz, kamusal çocuk bakım hizmetlerinin kapsamı ve erişilebilirliğinin kadınların işgücüne katılımını doğrudan etkilediğini göstermektedir. Türkiye özelinde yapılan inceleme, mevcut bakım hizmetlerinin sınırlı olması ve toplumsal cinsiyet normlarının kadınlar üzerindeki bakım yükünü artırmasının kadın istihdamını kısıtladığını ortaya koymuştur. Tez, kadın istihdamının artırılması ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin güçlendirilmesi için Türkiye'de kamusal çocuk bakım hizmetlerinin yaygınlaştırılması, esnek çalışma düzenlemeleri, ebeveyn izinlerinin eşitlikçi şekilde düzenlenmesi ve toplumsal farkındalığın artırılmasını önermektedir. Karşılaştırmalı bulgular, Türkiye'nin mevcut Güney Avrupa tipi aile merkezli bakım modelinden, kadınların ekonomik ve toplumsal yaşama katılımını destekleyen kapsayıcı bir sosyal politika modeline geçiş yapmasının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the impact of childcare services on female employment in Turkey through a comparative analysis of different welfare regime models. Drawing on Esping Andersen's welfare regime classification, the study considers liberal, conservative, social democratic, and Southern European models. The comparative analysis demonstrates that the scope and accessibility of public childcare services directly influence women's participation in the labor force. The analysis of Turkey reveals that limited childcare services and prevailing gender norms, which place the primary caregiving burden on women, significantly restrict female labor force participation. The thesis recommends expanding public childcare services, implementing flexible work arrangements, providing equitable parental leave, and increasing social awareness to promote gender equality and support women's employment. Comparative findings emphasize the importance of transitioning from Turkey's current Southern European family-centered model toward an inclusive social policy framework that facilitates women's full participation in economic and social life.