Partnership for peace
Barış için ortaklık
- Tez No: 89521
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Banş İçin Ortaklık (Partnership for Peace) İslam Yusuf Danışman: Prof. Dr. Yüksel İnan Soğuk savaşın bitmesiyle, Avrupa güvenlik sistemi büyük bir değişim geçirmiştir. Sovyetler Birliği ve Varşova Paktı' nın çökmesi, komünizmden demokrasiye geçiş yapan Orta ve Doğu Avrupa Ülkeleri' nin (ODAÜ) yeni dönemde Batı Avrupa ile bütünleşmeyi ye özellikle NATO ile entegre olmayı, dış politikalarının ana amacı olarak seçmelerine neden olmuştur. NATO ülkeleri, ODAÜ'nün bu isteklerine cevap vermek, ve Avrupa'nın doğusundaki güvenlik ve istikran artırmak amacıyla, 10-11 Ocak 1994 tarihinde Brüksel'de yapılan liderler zirvesinde, İttifak'la ODAÜ arasındaki ilişkileri ortaklık düzeyine çıkaracak olan Banş İçin Ortaklık (BİO) programını kabul ettiler. BİO, gelecekte Avrupa'da kurulacak olan kapsamlı güvenlik mimarisinin temelini oluşturmaktadır. Bu master tezinde BİO 'nun neden ortaya atıldığı araştınlmakta, daha sonra programın içeriği ve yapısı incelenmektedir. Tez, BİO'nun ODAÜ'ye olan politik ve askeri etkilerini ortaya koymaktadır. Bunların yanı sıra, BİO üye ülkelerinin perspektifleri gözönünde bulundurularak, programın genel olarak Doğu Avrupa güvenliğine olan etkileri sunulmaktadır. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Partnership for Peace İslam Yusuf Supervisor: Prof. Dr. Yüksel İnan European security has undergone profound changes since 1989. In this situation the Central and Eastern Europe Countries (CEEC) have been trying to find a security umbrella in NATO, which was seen as a key basis of security in post-Cold War Europe. At the Brussels Summit of 10-11 January 1994, the Alliance, issued an invitation to the CEEC able an willing to join NATO's new cooperative framework, namely, the Partnership for Peace (PfP). The PfP is a practical programme going beyond a dialogue and cooperation, and aimed to design to forge a partnership between the Alliance and the CEEC. This thesis describes the PfP programme and its activities in PfP related areas of cooperation. It begins with a review of PfP' s origins, development and enhancement. It then examines the structure and usefulness of the PfP. It evaluates the political and military effects of the PfP to participating states. It concludes with a view that the PfP has led to a high degree of self-differentiation among partners and has shifted CEEC attitudes toward PfP from one of scepticism to one of enthusiastic support, and that it has become an important stage in the enlargement of NATO. m