NATO'nun barış için ortaklık konsepti ve güvenlik politikaları
NATO' partnership for peace concept and security policies
  1. Tez No: 235955
  2. Yazar: TUGAY GÜRLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET OKYAYUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
1980'lerin sonuna kadar sürecek olan iki kutuplu dünya düzeni, Sovyetler Birliği'nin çöküşüyle birlikte yerini tek kutuplu dünya düzenine ve tek süper güç ABD'nin hegemonik yapılanmalarına ve yayılmacılığına dönüşecektir. Bugün hala dünya tek kutupludur ve ABD, özellikle askeri alanda dünyanın en büyük gücüdür. Doğu Bloğu'nun dağılmasıyla birlikte Varşova Paktı da dağıtılmasına rağmen bu paktın karşılığı sayılan NATO, 4 Nisan 2009 tarihinde 60.yıl dönümünü kutlamaya hazırlanmaktadır.Genel olarak bu tezde tam 60 yıldır varlığını koruyan ve her geçen gün kurumsallaşan bir örgütün, değişen stratejileri, dünyanın değişimlerine nasıl ayak uydurduğu, kuruluş amacı olan Sovyetler Birliği'nin dağılmasına rağmen neden hala ayakta kaldığı, dahası neden genişleme yönünde politikalar izlediği kronolojik bir yapı halinde incelenecektir.Bu tezde aynı zamanda üyesi bulunduğumuz büyük bir askeri örgütün, orta ve uzun vadede kolektif savunma yönünden yapısı ve geleceği anlatılmaya çalışılmıştır.Tez içerisinde geçen varsayımlar, NATO orijinal belgeleri, sonuç bildirileri, NATO üzerine yazılan kitap ve makalelerden oluşan literatür taramasıyla desteklenmeye çalışılmıştır. Verilerin toplanması aşamasında yurtiçinde ve internette yapılan araştırmalar neticesinde ulaşılan kaynaklardan yararlanılmıştır. Bu kapsamda veriler; süreli-süresiz yayın, toplantı, konferans ve zirve sonuçları ile konuyla ilgili internet sitelerinden istifade edilmek suretiyle toplanmış, yorumlanmış ve sonuca yönelik olarak da gerektiğinde değerlendirilmiştir.Anahtar Sözcükler :1. NATO2. Genişleme3. Soğuk Savaş4. Kuzey Atlantik Anlaşması5. Strateji
Özet (Çeviri)
The bi-polar world order which prevailed untill 1980s is replaced by the mono-polar world order with the collapse of the Soviet Union, characterised by the hegemonic structuring and expansion of USA as the only super power. Today we stil have a mono-polar world order and USA is the most powerful country of the world particularly in the field of military. Althogh the Warsaw Pact is dissipated along with the Eastern Block, its counterpart NATO is preparing to celebrate its 60 th anniversary on 04 April 2009.Generally, this thesis will investigate choronologically the changing strategies of an organisation preserving its existence for 60 years and getting more organized each day, how this organization is adapted itself to the changes experienced in the world, how it survived although the Soviet Union, the reason for its existence, is dissipated and why it pursues policies toward expansion.Also, this thesis tries to explain the structure and future of a large military organization of which we are a member, in terms of medium and long term collective defence.Efforts were pursued to support the assumptions in this thesis by searching thoroughly the original NATO documents, reports, various books and articles on NATO. During data gathering, various resorces that are found as a result of in-country and internet investigations are utilized. Using periodical and non ?periodical publications, meeting, conference and summit end reports and related internet sites data is gathered, interpreted and assessed where required to draw conclusion.Key Words :1. NATO2. Expansion3. Cold War4. North Atlantic Treaty5. Strategy