Sağlık inanç modeline dayalı eğitim programının üniversite öğrencilerinin human papilloma virüs enfeksiyonu ve aşılama ile ilgili bilgi ve sağlık inanç düzeylerine etkisi
The effect of the education program based on health belief model on university students' knowledge and health belief levels about human papilloma virus infection and vaccination
- Tez No: 895210
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ADANA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Bu çalışma; Sağlık İnanç Modeline dayalı eğitim programının üniversite öğrencilerinin Human Papilloma Virüs enfeksiyonu ve aşılama ile ilgili bilgi ve sağlık inanç düzeylerine etkisini belirlemeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Araştırma ön test son test yarı deneysel tiptedir. Araştırma Eylül 2022-Haziran 2024 tarihleri arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesinde bir meslek yüksekokulunda yapıldı. Araştırmanın evreni 335 öğrenci örneklemi ise 235 öğrenciden oluştu. Beş bölüm içinden kura çekilerek üç bölüm deney grubunu, iki bölüm ise kontrol grubunu oluşturdu. Bu uygulama ile öğrenciler arasında bulaşı engellemek amaçlandı. Araştırmada Öğrencileri Tanıtıcı Bilgi Formu, Human Papilloma Virüs Enfeksiyonu ve Aşılanmasına ilişkin Sağlık İnanç Modeli ölçeği ve Human Papilloma Virüsü Bilgi Ölçeği kullanıldı. Araştırmanın uygulama aşamasında deney grubunda olan öğrencilere Human Papilloma Virüs Enfeksiyonu ve Aşılanmasına ilişkin bilgi ve inanç düzeylerinin geliştirilmesi kapsamında 6 oturum eğitim verildi. Altı oturumluk eğitimin başında, eğitimden bir ay sonra ve eğitimden 3 ay sonra anket uygulanarak veri toplandı. Araştırmanın verileri Statistical Package for the Social Sciences Version 21 programı ile analiz edildi. Araştırmada normal dağılım Gauss Eğrisi, minimum ve maksimum puan genişliği, Kolmogorov Smirnov testleri ile değerlendirildi. Araştırma verileri tanımlayıcı istatistikler, Pearson Ki-kare testi, Paired Samples testi, Mann Whitney U, Likelihood Ratio, Friedman, İndependent Sample-t Test kullanıldı. P0,005). Eğitim sonrası ikinci izlem uygulamasında deney grubunda HPV Tarama Testi Bilgisi, Mevcut HPV Aşılama Programına Yönelik Bilgi alt boyut puanları yüksek bulundu (p>0,005).
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to determine the effect of an education program based on the Health Belief Model on university students' knowledge and health belief levels regarding Human Papillomavirus infection and vaccination. Materials and Methods: The research is a pretest-posttest quasi-experimental study. It was conducted at a vocational school of Aydın Adnan Menderes University between September 2022 and June 2024. The population of the research comprised 335 students, and the sample consisted of 235 students. By drawing lots among five departments, three departments formed the experimental group and two departments formed the control group. This practice was aimed to prevent transmission among students. In the study, a Student Information Form, the Health Belief Model Scale for Human Papillomavirus Infection and Vaccination, and the Human Papillomavirus Knowledge Scale were used. During the implementation phase of the research, the experimental group students received 6 sessions of education aimed at improving their knowledge levels regarding Human Papillomavirus Infection and Vaccination. At the beginning of the six-session education, one month after the education, and three months after the education, data was collected by administering a questionnaire. The data of the research were analyzed using the Statistical Package for the Social Sciences Version 21 program. Normal distribution was evaluated using Gaussian Curve, minimum and maximum score range, and Kolmogorov-Smirnov tests. Descriptive statistics, Pearson Chi-square test, Paired Samples test, Mann-Whitney U test, Likelihood Ratio test, Friedman test, and independent sample t-test were employed for data analysis. Values with p < 0.05 were considered statistically significant. Before the implementation phase of the research, institutional permission, ethical committee approval, permission for scale usage, and written consent from the participants were obtained. Results: The study found that students had very low levels of knowledge about HPV infection and HPV vaccination. The experimental group's scores on the General HPV Knowledge, HPV Screening Test Knowledge, General HPV Vaccine Knowledge, and Knowledge about the Current HPV Vaccination Program sub-scales were significantly higher after the education compared to before (p < 0.005). The post-training 1st follow-up and post-training 2nd follow-up General HPV Knowledge scores of the control group were found to be higher compared to the pre-training scores. Additionally, the post-training 2nd follow-up Knowledge scores regarding the Current HPV Vaccination Program were higher compared to both pre-training and post-training 1st follow-up scores. (p 0.005). In the second follow-up application after the training, HPV Screening Test Knowledge and Knowledge about the Current HPV Vaccination Program subscale scores were found to be higher in the experimental group than the control group (p>0.005).