Müzik öğretmenlerinin dijital yeterliklerinin incelenmesi
Examining the digital competencies of music teachers
- Tez No: 895229
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEHRİBAN KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma müzik öğretmenlerinin dijital yeterliklerinin düzeylerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma evrenini Türkiye'nin yedi coğrafi bölgesini temsilen seçilmiş yedi ilde görev yapan 565 müzik öğretmeni oluşturmaktadır. Nicel araştırma deseni ve tarama modeli kullanılmıştır. Ölçme aracı olarak Redecker (2017) tarafından geliştirilen ve Toker, Akgün, Cömert ve Edip (2021) tarafından Türkçeye uyarlanan“eğitimciler için dijital yeterlilik ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) programında aritmetik ortalama, frekans, standart sapma, Non-Parametrik testlerden Mann Whitney U testi ve Kruskal-Wallis H testi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucu erkek müzik öğretmenlerin kadın müzik öğretmenlerine göre dijital yeterlik düzeyinin istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde yüksek olduğu, 30-40 yaş aralığındaki müzik öğretmenlerinin diğer yaş gruplarındaki müzik öğretmenlerine göre dijital yeterlik düzeyinin istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde yüksek olduğu, doktora mezunu olan müzik öğretmenlerinin diğer müzik öğretmenlerine göre dijital yeterlik düzeyinin istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde yüksek olduğu, 5-10 yıl tecrübeye sahip olan müzik öğretmenlerinin diğer müzik öğretmenlerine göre dijital yeterlik düzeyinin istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde yüksek olduğu, resmi fen liselerinde görev yapan müzik öğretmenlerinin diğer kurumlarda görev yapan müzik öğretmenlerine göre dijital yeterlik düzeyinin istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde yüksek olduğu, internete sahip olan öğretmenlerin diğer öğretmenlere göre dijital yeterlik düzeyinin istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde yüksek olduğu, teknolojik pedagojik alan bilgisi (TPAB) düzeyi yüksek olan müzik öğretmenlerinin diğer öğretmenlere göre dijital yeterlik düzeyinin istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde yüksek olduğu, hizmet içi eğitim, kurs, seminer vb. programlara katılan müzik öğretmenlerinin diğer öğretmenlere göre dijital yeterlik düzeyinin anlamlı bir şekilde yüksek olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the digital proficiency levels of music components. The research population consists of 565 music teachers working in seven selected provinces representing the seven ministry regions of Turkey. Quantitative research design and survey model were used. As a measurement tool, the document by Redecker (2017) and the“digital competence production for educators”adapted into Turkish by Toker, Akgün, Cömert and Edip (2021) were used. The data obtained from the research were analyzed using the SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) program using arithmetic mean, frequency, standard deviation, Mann Whitney U test and Kruskal-Wallis H test, which are non-parametric tests. As a result of the research, the digital competence level of male music teachers is statistically significantly higher than that of female music teachers, the digital competence level of music teachers between the ages of 30-40 is statistically significantly higher than music teachers in other age groups, and the digital competence level of music teachers with a doctoral degree is statistically significantly higher than that of music teachers in other age groups. The digital competence level of music teachers who have 5-10 years of experience is statistically significantly higher than other music teachers, the digital competence level of music teachers working in public science high schools is statistically significantly higher than that of music teachers working in other institutions. The digital competence level of teachers with high technological pedagogical content knowledge (TPACK) level is statistically significantly higher than other teachers, the digital competence level of teachers who have internet access is statistically significantly higher than other teachers, the digital competence level of music teachers with high technological pedagogical content knowledge (TPACK) level is statistically higher than other teachers. It is significantly high in terms of in-service training, courses, seminars, etc. It was concluded that the digital competence level of music teachers participating in the programs was significantly higher than other teachers.