Sağlık çalışanlarının güvenliği ve güvenliğinin kaygı düzeylerine etkisi (Şanlıurfa ili Karaköprü ilçesi örneği)
The effect of healthcare workers' safety and security on anxiety levels (Example of Şanliurfa province Karaköprü district)
- Tez No: 895247
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TOPALBEKİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmada, sağlık çalışanlarının iş güvenliği algıları ve anksiyete düzeyleri arasındaki ilişkilerin belirlenmesi ve çeşitli sosyodemografik özelliklere göre iş güvenliği algıları ve anksiyete düzeylerinde ortaya çıkan farklılıkların ortaya koyulması amaçlanmıştır.Araştırmanın örneklemini Şanlıurfa'nın Karaköprü ilçesinde yer alan Özel Lotus Hastane personelleri arasından oransız (basit tesadüfi) örnekleme yöntemi ile seçilen 300 sağlık çalışanı oluşturmaktadır.Araştırmanın verileri sosyodemografik özellikler formu, çalışan güvenliği ile ilişkili memnuniyet formu, çalışma ortamından kaynaklı risk ve tehlikeler formu, hastanelerde çalışan sağlık personeli için iş güvenliği ölçeği ve Beck anksiyete ölçeği sorularından oluşan anket ile toplanmıstır.Verilerin analizi İndependent Sample T-test,Mann Whitney U Testi,One Way Anova , Kruskal Wallis H ile test edilmiştir. Araştırma bulgularına göre sağlık çalışanları azımsanmayacak derecede risk ve tehlike barındıran ortamına sahip olsalar da iş güvenliği uygulamalarından genel anlamda memnundurlar. Çalışanların iş güvenliği algıları yaş, cinsiyet, medeni durum, öğrenim düzeyi, çocuk sahibi olma ve mesleki deneyim yılı faktörlerine göre anlamlı olarak farklılaşmazken mesleki pozisyon faktörüne göre ise anlamlı olarak farklılaşmaktadır. Çalışanların anksiyete düzeyleri incelendiğinde ise cinsiyet ve öğrenim durumu faktörlerine göre anksiyete düzeyleri anlamlı farklılık göstermezken yaş, medeni durum, çocuk sahibi olma, meslek deneyim yılı ve mesleki pozisyon faktörlerine göre ise anlamlı olarak
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the relationships between health workers' occupational safety perceptions and anxiety levels and to reveal the differences in occupational safety perceptions and anxiety levels according to various sociodemographic characteristics.The sample of the research consists of 300 health workers selected by disproportionate (simple random) sampling method from among the Private Lotus Hospital personnel located in Karakopru district of Şanlıurfa. The data of the research were collected with a survey consisting of sociodemographic characteristics form, satisfaction form related to employee safety, risks and hazards form arising from the working environment, occupational safety scale for healthcare personnel working in hospitals and Beck anxiety scale questions. Analysis of the data was performed by Independent Sample T-test, Mann Whitney U The test was tested with One Way Anova, Kruskal Wallis H.According to the research findings, although health workers have a workplace environment that contains significant risks and dangers, they are generally satisfied with occupational safety practices. While the occupational safety perceptions of employees do not differ significantly according to the factors of age, gender, marital status, education level, childbearing and professional experience year, they differ significantly according to the professional position factor. When the anxiety levels of employees are examined, the anxiety levels do not differ significantly according to gender and educational status factors, while they differ significantly according to age, marital status, childbearing, professional experience year and professional position factors. In addition, a negative (inverse), medium-level and significant relationship was found between job security perceptions and anxiety levels.