Comprehensive assessment of rov systems: An effective approach to analysis of ROV system mobilization risks
ROV sistemlerinin kapsamlı değerlendirilmesi: ROV sistemi mobilizasyon risklerinin analizine etkili bir yaklaşım
  1. Tez No: 895246
  2. Yazar: GURBAN ASGAROV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN MENTEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi ve Deniz Teknoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Açık Deniz Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Uzaktan kontrol edilebilir sualtı araçları (ROV'lar), modern deniz mühendisliği ve keşif çalışmalarında önemli bir rol oynayan teknolojik harikalar olarak kabul edilir. Bu özel robotlar, insanların ulaşması zor veya tehlikeli olan su altı bölgelerine girmek için kullanılır. ROV'lar, deniz derinliklerindeki keşif ve araştırmalarda, su altı yapılarındaki bakım ve onarımlarda, enerji sektöründe petrol ve gaz arama ve üretiminde, deniz biyolojisi ve çevresel araştırmalarda ve daha birçok alanda kullanılmaktadır. ROV'lar, gelişmiş teknolojilerin birleşimiyle donatılmıştır. Bunlar arasında yüksek çözünürlüklü kameralar, manipülatör kollar, denizaltı sensörleri, ses ve görüntü iletişim sistemleri ve navigasyon ekipmanları bulunur. Bu bileşenler, ROV'ların su altındaki görevlerini başarıyla yerine getirmelerini sağlar. Ancak, ROV sistemleri karmaşık ve çok bileşenli yapılara sahiptir ve bu da potansiyel riskleri beraberinde getirir. Bu nedenle, ROV sistemlerinin güvenliğini sağlamak için kapsamlı bir risk analizi yapmak ve bu riskleri değerlendirmek son derece önemlidir. Bu çalışma, ROV sistemlerinin mobilizasyon sürecinde ortaya çıkan risklere odaklanmaktadır. Mobilizasyon, ROV'un hazırlanması, denize indirilmesi ve göreve başlaması sürecini kapsar. Bu aşamada çeşitli riskler ortaya çıkabilir, örneğin, ROV'un taşınması sırasında mekanik arızalar, kabloların zarar görmesi, hava koşullarının etkisi, lojistik sorunlar ve daha fazlası. Bu risklerin yönetilmesi ve azaltılması için kapsamlı bir risk analizi yapılmalıdır. Bu analizde, ROV'nun tüm bileşenleri ve süreçlerin potansiyel tehlikeleri değerlendirilmeli ve risk düzeyleri belirlenmelidir. Bu değerlendirme, operatörlere gerekli önlemleri alarak güvenli ve başarılı bir ROV operasyonu gerçekleştirmeleri için yol gösterir. Operasyon sırasında karşılaşılabilecek risklerin önceden belirlenmesi, operatörlerin hazırlıklı olmasını sağlar ve olası sorunlara hızlı bir şekilde müdahale etmelerini sağlar. Bu çalışmada, ROV sistemlerinin mobilizasyon sürecindeki riskleri değerlendirmek için iki hibrit yaklaşım kullanılmaktadır. Her iki yöntemde de, Sıralı Ağırlıklı Geometrik Ortalama (OWGA), Oran Analizi Temelinde Çok Amaçlı Optimizasyon (MOORA) ve Basit Oran Analizi Temelinde Çok Amaçlı Optimizasyon (MOOSRA) gibi yöntemler kullanılarak Önem, Tespit ve Oluşum ağırlık dağılımları belirlenmiştir. Bu yöntemler, risk analizinde farklı faktörlerin ve değişkenlerin önemini ve etkisini değerlendirmeye yardımcı olur. Öncelikle, Sıralı Ağırlıklı Geometrik Ortalama (OWGA) yöntemi kullanılarak risk faktörlerinin önem derecesi belirlenir. Bu yöntem, her faktörün göreli ağırlığını hesaplamak için çeşitli kriterler kullanır. Önemli faktörler belirlendikten sonra, Oran Analizi Temelinde Çok Amaçlı Optimizasyon (MOORA) ve Basit Oran Analizi Temelinde Çok Amaçlı Optimizasyon (MOOSRA) yöntemleri kullanılarak risklerin tespit edilmesi ve oluşum ağırlıklarının belirlenmesi sağlanır. Bu yöntemler, birden fazla kriteri dikkate alarak riskleri önceliklendirmek ve yönetmek için kullanılır. Örneğin, ROV'ların taşınması sırasında mekanik arızaların oluşma olasılığı, ROV ve bileşenlerine gelebilecek hasarların önem derecesi, hava durumu ve lojistik sorunlardan kaynaklanabilecek gecikmelerin etkisi gibi faktörler değerlendirilir. Bu çalışmanın sonuçları, ROV sistemlerinin mobilizasyon sürecindeki risklerin belirlenmesi ve yönetilmesi için önemli bir rehber sağlamaktadır. Operatörler, bu riskleri değerlendirerek operasyonları planlayabilir, uygun önlemler alabilir ve güvenli ve başarılı bir şekilde ROV sistemlerini kullanabilirler. Ayrıca, bu çalışmada uzman görüşlerinden de faydalanılmıştır. Uzmanların deneyimleri ve bilgileri, risk analizi sürecinde önemli bir role sahiptir. Uzman görüşleri, risklerin tespit edilmesi ve analizinde değerli bir perspektif sunar. ROV sistemlerinin mobilizasyon sürecindeki risklerin değerlendirilmesine odaklanarak güvenli ve başarılı operasyonların sağlanmasına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Kullanılan hibrit yaklaşımlar ve uzman görüşleri, ROV operasyonlarının risk analizi ve yönetimi için etkili bir yol sağlar. Bu çalışmanın sonuçları, ROV kullanıcılarına ve ilgili endüstri paydaşlarına güvenli ve verimli operasyonlar için önemli bir kılavuz sunmaktadır. ROV sistemlerinin mobilizasyon sürecindeki risklerin değerlendirilmesi, operasyonların başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesi için hayati öneme sahiptir. Bu aşamada, ROV'un hazırlanması, denize indirilmesi ve göreve başlaması için bir dizi adım atılır. Bu adımlar sırasında ortaya çıkabilecek riskler, operasyonun güvenli ve verimli bir şekilde ilerlemesini engelleyebilir. Öncelikli olarak, ROV'un taşınması sırasında mekanik arızalar riski vardır. ROV'un büyüklüğüne, ağırlığına ve karmaşık yapısına bağlı olarak, taşıma sırasında mekanik parçalarında hasar veya bozulma meydana gelebilir. Bu durum, ROV'un görev yerine ulaşmasını engelleyebilir veya operasyonun başarısını tehlikeye atabilir. Bu riskin azaltılması için, ROV'un uygun bir şekilde taşınması için güvenli ve dayanıklı taşıma araçları kullanılmalı ve taşıma sırasında düzgün bir şekilde sabitlenmelidir. Bunun yanı sıra, ROV'ların taşınması sırasında kabloların zarar görmesi riski de vardır. Kablolar, ROV'un enerji kaynağı, veri iletişimi ve kontrol mekanizmaları için hayati öneme sahiptir. Taşıma sırasında kabloların kesilmesi, kopması veya zarar görmesi, ROV'un işlevselliğini etkileyebilir ve operasyonun başarısını tehlikeye atabilir. Bu riskin yönetimi için, kabloların uygun bir şekilde korunması, güvenli bir şekilde taşınması ve zarar görmesini engellemek için uygun önlemler alınması önemlidir. Hava koşulları da ROV mobilizasyonunda dikkate alınması gereken bir risk faktörüdür. Sert hava koşulları, denizdeki dalga hareketliliği veya fırtına gibi faktörler, ROV'un güvenli bir şekilde denize indirilmesini ve görevine başlamasını engelleyebilir. Bu nedenle, hava durumu raporları ve tahminleri dikkate alınmalı ve ROV operasyonu planlanırken uygun hava pencereleri belirlenmelidir. Operatörler, hava durumu koşullarına bağlı olarak operasyonlarını ertelemeli veya uygun güvenlik önlemlerini almalıdır. Lojistik sorunlar da ROV mobilizasyonunda potansiyel bir risk kaynağıdır. Malzeme temini, personel yönetimi, izinler ve belgeler gibi faktörler, operasyonun süresini ve başarısını etkileyebilir. Bu nedenle, operatörlerin lojistik süreci dikkatlice planlaması ve gereksinimleri karşılamak için gerekli önlemleri alması önemlidir. Ayrıca, operasyonun başarılı bir şekilde ilerlemesi için iletişim ve koordinasyonun iyi bir şekilde sağlanması da önem taşır. Bu risklerin yönetimi için kullanılan hibrit yaklaşımlar ve uzman görüşleri, ROV operatörlerine ve endüstri paydaşlarına önemli bir rehberlik sunar. Risk analizi süreci, ROV sistemlerinin güvenliğini sağlamak ve başarılı operasyonları mümkün kılmak için vazgeçilmez bir adımdır. Operatörler, risk analizi sonuçlarına dayanarak uygun önlemleri alabilir, operasyonlarını planlayabilir ve riskleri azaltmak için gerekli adımları atabilirler. Sonuç olarak, uzaktan kontrol edilebilir sualtı araçları (ROV'lar), su altı keşif ve araştırmalarında önemli bir rol oynayan teknolojik harikalar olarak kabul edilir. Ancak, ROV sistemlerinin karmaşık yapısı ve mobilizasyon sürecinde ortaya çıkabilecek potansiyel riskler, güvenli ve başarılı operasyonları tehlikeye atabilir. Bu nedenle, kapsamlı bir risk analizi yapmak, riskleri yönetmek ve operasyonları planlamak için önemlidir. Hibrit yaklaşımlar ve uzman görüşleri, bu süreçte operatörlere rehberlik eder ve güvenli ve verimli ROV operasyonlarının sağlanmasına katkıda bulunur.
Özet (Çeviri)
Remote Operating Vehicles (ROVs) are sophisticated underwater robots that play a vital role in various industries such as deep-sea exploration, oil and gas operations, underwater construction, and scientific research. These ROV systems consist of several components, including the ROV itself, Launch and Recovery Systems (LARS), umbilical cables, tethers, and power generators. Due to their complexity, it is crucial to conduct a thorough risk analysis to identify and mitigate potential hazards associated with ROV operations. This study specifically focuses on the mobilization phase of ROV systems, which involves preparing and deploying the underwater robots. During mobilization, numerous risks can arise, including mechanical or technical failures during transportation, damage to the ROV or its components during handling, and delays or disruptions caused by adverse weather conditions or logistical issues. Safeguarding against these risks is paramount to ensure the safe and successful operation of ROVs. To assess the risks involved in the mobilization process, two hybrid approaches are employed in this study. Both methods utilize the Ordered Weighted Geometric Average (OWGA) for weight distribution in terms of Severity, Detection, and Occurrence. In addition, Multi-Objective Optimization on the Basis of Ratio Analysis (MOORA) and Multi-Objective Optimization on the Basis of Simple Ratio Analysis (MOOSRA) are utilized in calculating the Risk Priority Number (RPN). These approaches aim to provide a comprehensive evaluation of the risks associated with ROV mobilization, taking into account various factors and expert opinions. By utilizing these hybrid methodologies, operators and stakeholders can gain a better understanding of the potential risks involved and make informed decisions to mitigate them effectively. In conclusion, the analysis of risks in ROV systems, particularly during the mobilization phase, is crucial for ensuring safe and successful operations. By employing hybrid approaches and incorporating expert opinions, this study aims to enhance risk assessment capabilities and facilitate the implementation of effective risk mitigation strategies in the field of underwater robotics.