Ambalaj sanayiinde safha maliyet sistemi uygulaması (Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliği'ne göre)
Procecess costing application in packaging industry (According to General Instructions for Accounting System applications)
- Tez No: 89531
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZET Safha maliyet sistemi, özellikle yığın ve tekdüze üretim yapan işletmeler için en uygun maliyet hesaplama sistemi olarak düşünülmektedir. Ancak safha maliyet sistemi için en belirgin dezavantajlardan birisi olarak da anılan tekdüze üretimin farklı gelir gruplarından ve farklı tercihlere sahip tüketicilerin beklentilerine cevap verememe olarak belirtilmektedir. Bu nedenle safha maliyet sisteminin en iyi şekilde uygulanabilmesi, değişen rakabet ve pazar koşullarında sistemden beklenen yararın maksimum düzeyde sağlanabilmesi için safha maliyet sistemi ile sipariş maliyet sistemlerinin birlikte kuUanılmasının yaygınlaşması gerekmektedir. Bu çalışmada ambalaj sanayiinde safha maliyet sistemi uygulanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın kapsamı, çok farklı ürünlerden bahsedilebilecek ambalaj sanayiinin tümünde safha maliyet sistemi uygulaması yerine, sektör için genellenebilecek bir uygulama ile sınırlandırılmıştır. Buradan hareketle çalışmada gıda ve endüstriyel metal kutu üretimi üzerinde yoğunlaşılmıştır. Çalışma yalnızca safha maliyet sistemi ile değil gerekçeleriyle açıklanacağı üzere aynı anda sipariş maliyet sistemi ile üişküendirilmiştir. Maliyet muhasebenin temel konularından birisi olarak değerlendirilebilecek maliyet hesaplama sisteminin maliyet hesaplarından ve maliyet muhasebesine ilişkin yasal düzenlemelerden uzak tutulması oldukça güçtür. Bu nedenle çalışmada söz konusu hesaplan yakından ilgilendiren ve kılavuz görevi yapan Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliği'nden yararlanılmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm genel olarak maliyet muhasebesinin temel konularına, temel kavramlara ve üretim mahyetlerinin belirlenmesi prosedürlerinden oluşmaktadır. İkinci bölümde, Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliği'ne göre maliyet hesaplan ve safha maliyet sisteminin genel prensipleri anlatılmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise, ambalaj sanayiinde safha maliyet sistemi uygulamasına yer verilmiştir. Uygulama için sektörde saygınlığı kanıtlanmış, teknoloji olarak iyi düzeyde bir işletme seçilmiş, uygulamaya ilişkin rakamların gerçeğe en yalan rakamlar olmasına dikkat edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the mass production environment, all costing efforts had focused mostly on process costing system in the world. But recently in developed countries, product costing is under the pressure of customer oriented manufacturing processes which considers different customer needs and specific preferences. Such manufacturing system requires hybrid costing systems, like lean costing which implementing process and and job order costing systems at the same time. Even the name of this thesis determined process costing for packaging industry, it's also aimed to catch new costing approaches which take place in modern cost accounting thought. This thesis is constructed in three sections. In the first section, fundamentals of cost accounting, definition and classification of different cost terms, determination of production costs, and accounting procedures depending on the instructions are given respectiveley. Second section focuses on the principles of proces costing system. It's also tried to present relationships between process and other costing systems. All accounting procedures are based on General Instructions for Accounting Applications which issued in 1994. These instructions are generally used for determination of departments (manufacturing, service and other supporting departments), activities, cost items, cost drivers, diversification of ledgers and sub-ledgers and finally preperation of journal entries in process costing work. The last section of this thesis, presents a real life process costing application. This application focuses upon packaging industry practise in general but, specifically upon metalic can manufacturing for food and chemical usages. The company is known as well automated, fiunous, and leader in the industry. All figures are used as current as possible in cost calculation process to generate the best unit cost information.