Türk hukuk sisteminde yargı bağımsızlığı
The Indepence of the lawsuit of the Turkish law system
- Tez No: 89532
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESRA ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET Yargı bağımsızlığı, hukuk devletinin vazgeçilmez bir şartıdır. Yargı bağımsızlığını bütün yönleriyle ortaya koymak bu tezin amacını oluşturmaktadır. Tez'de Türk hukuk sisteminde yargı bağımsızlığı bütün kurumlarıyla işlenmiştir. Birinci bölümde,“Kuvvetler Ayrılığı ve Yargı Erki”, ikinci bölümde“Yargı Bağımsızlığı”, üçüncü bölümde“Yargıç ve Savcıların Sorumluluğu”, dördüncü bölümde de“Türk Hukuk Sisteminde Yargı Bağımsızlığını Olumsuz Etkileyen Faktörler”ele alınmıştır. Yargı bağımsızlığı kavramı, 1876, 1921, 1924, 1961 tarihli Anayasalardaki düzenlenişiyle irdelenmekle birlikte, ağırlıklı olarak 1982 Anayasası baz alınmıştır. Bu konuda 1982 Anayasası ve diğer mevzuat temel alınıp, işlenirken; önceki anayasalara yer yer atıf yapılmıştır. Yargı bağımsızlığının iki ana unsuru olan, yargıç güvencesi ve mahkeme bağımsızlığının Türk hukuk sisteminde tam olarak gerçekleştirildiğini söylemek zordur. Yargı yürütmenin vesayetinden kurtulabilmiş değildir. 1982 Anayasası bu anlamda, 1961 Anayasasından hayli geridir. Yargı bağımsızlığı sorunu daha çok 1982 Anayasasının“güçlü yürütme”anlayışından kaynaklanmaktadır. Yargının yürütmeden tamamen bağımsız olması gerekirken Adalet Bakanı ve Cumhurbaşkanı'na yargı üzerinde geniş yetkiler tanımıştır. Yargıç ve savcıların özlük hakları ile ilgili karar veren Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun, kuruluş ve işleyişi yargı bağımsızlığı ilkesiyle bağdaşmamaktadır. Yine denetim, yargıç güvencesine aykırı olarak Adalet Bakanlığının kontrolündedir. Tezde varılan sonuçlar, ilgili bölümlerde öneriler halinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The independence of the lawsuit is an absolute necessity of a constitutional state. The goal of this thesis is show the independence of the judgement in all its aspects. The independence of the lawsuit of the Turkish law system has been worked out with all its aspect in this thesis. In the first chapter“The difference in forces and the law authority”, in the second chapter“The independence of the lawsuit”, in the third chapter“ The responsibility of the judge and the public prosecutor”and finally in the fourth chapter“The factors which, negatively influence the independence of the lawsuit in the Turkish law system”have been worked out. Although the concept of the independence of the lawsuit has been examined in the constitutional order of 1876, 1921, 1924 and 1961, the constitution of 1982 has been taken as the main source. In this way the constitution of 1982 with all its orders has been mainly considered and worked out, where the previous constitutions have been indicated too. It is difficult to claim that the two main elements of the independence of the lawsuit, the confidence of the judges and the independence of the court, exist fully in the Turkish law system. The lawsuit is still under the influence of the execution. In this aspect the constitution of 1982 is lees developed than the constitution of 1961. The reason of the problem of the dependent lawsuit is a product of the constitution 1982, where the execution has got more power. Although the lawsuit should have been established absolutely independent of the execution, it has been given large authorities to the president and to the minister of justice to have control on the lawsuit. The foundation and the operation of the supreme commission of the judges and public prosecutors, where the decisions about the various rights of the judges and public prosecutors have been taken, does not get along with the principle of the independence of the lawsuit. The superintend is again under the control of the minister of justice which is against to the principle of the confidence of judgement The conclusions, which are reached in this thesis are presented as proposals in the related chapters.