Doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının bölgesel özelliklerinin belirlenmesi: Türkiye'den görgül kanıtlar
Locationai determinants of foreign direct investment: Empirical proofs from Turkey
- Tez No: 89530
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER DEMİRCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
ÖZET 2000 ' li yıllara bir kaç ay kala, dünyadaki doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının miktarı 440 milyar dolara ulaşmıştır. 1980 'li yıllardan itibaren, çokuluslu şirkteler tarafindan yapılan doğrudan yabancı sermaye yatırımları dünya ticaretinden ve dünya üretiminden hızlı artmaktadır. Türkiye'nin ise, yıllık yabancı sermaye yatırımlarından aldığı pay, ortalama bir milyar doların altındadır. Ülkemiz, son derece liberal bir yabancı sermaye mevzuatına sahip olduğu halde, gelen yabancı sermaye miktarı yetersizdir. Doğrudan yabancı sermaye yatırımları, sadece kalkınmanın moturu olmayıp aynı zamanda Türkiye ekonomisinin global piyasalarla bütünleşmesi açısından da önemli bir role sahiptir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye 'ye gelen doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının bölgesel özelliklerinin ampirik olarak saptanmasıdır. Bu amacs gerçekleştirmek üzere, gerekli kuramsal ve ampirik altyapı oluşturulduktan sonra, 1968- 1998 yıllan gerçek verileri kullanılarak Türkiye uygulaması yapılmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlarla, kuramsal bekleyişler arasında ayrıcalıklar tespit edilmiştir ancak bu ayrıcalıklar ülkeye özel şartlan yansıtması. açısından ilginçtir. IMF'ye göre Türkiye'nin temel dış finansman kaynağı resmi finansman değil, özel sektörün sağladığı finans kaynaklandır. Bu nedenle Türkiye'ye akacak doğrudan yabancı sermaye yatınmlan, özel sektör ve politika yapıcılar açısından çok önemlidir. Elde edilen bulgular Türkiye'nin yabancı sermayeyi yoğun olarak çekebilmesi için kaynak ve kapasitelerini iyileştirmesi ve kalıcı, sürdürülebilir ekonomik istikrar sağlaması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT At the beginning of a new millenium, global foreign direct investment flows increased to 440 billion dollars. Since the early 1980's Foreign Direct Investment flows have grown rapidly- faster than either world trade or world output. Although Turkey has an emerging economy with a highly dynamic market, she attracted on the average only one billion dollars per year in the 1990's. Turkey has one of the most liberal legal frameworks for FDI? but obviously enough, it is not sufficient to attract high levels of FDI. Foreign Direct Investment can not only be considered as a growth engine but also it is one of the most important channels leading to the integration of the Turkish Economy in global markets. The aim of this paper is to investigate the locational determinants of inward foreign direct investments to Turkey from a macro point of view. After preparing the necessary theoretical and empirical framework, a specific model applied to Turkey for the 1968-1998 period. There are some differences betwen the finding of the study and theoretic expectations; but it is interesting that, these differences are the reflections of country specific conditions of Turkey. According to the IMF, main external financing source for Turkey is private financing as opposed to official or diversified financing. Therefore, growth of inward FDI to Turkey is a central concern of Turkish firms and Turkish government policy makers. Like different approaches to FDI, every country should create their own, unique policies according to the weaknesses and strengths of their location specific assets.But above all, the findings of this study suggest that, in order to attract more FDI to Turkey, sustainable economic stability is needed. VI