Delay violation probability analysis for URLLC multi-user systems for finite blocklength regime
Sonlu blok uzunluğu rejimi için URLLC çok kullanıcılı sistemlerde gecikme ihlali olasılığı analizi
- Tez No: 895312
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ALİ ÇIRPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Telekomünikasyon Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Gün geçtikçe artan iletişim ihtiyacı ve tüketicilerin talepleri, mobil kablosuz ağların gelişimini şekillendirmektedir. Mobil teknolojilerin beşinci nesli (5G), çok daha hızlı bir şekilde büyük miktarda veri aktarımı vaat etmektedir. Çok kullanıcılı kablosuz ağ sistemlerinde, yüksek kaliteli kullanıcı deneyimi sağlamak için gecikme ihlali olasılığını en aza indirmek kritik bir meydan okumadır. Bu çalışma, çok kullanıcılı aşağı yönlü Ultra Güvenilir Düşük Gecikmeli İletişim (URLLC) sistemlerinde gecikme ihlali olasılıklarının değerlendirilmesi için tasarlanmış bir çerçeve sunmaktadır. İletim hatalarını hesaba katmak için sonlu blok uzunluğu iletim modelini kullanmanın önemini vurgulayan önerilen çerçevemiz, baz istasyonundaki kullanıcı kuyruklarının sonsuz uzunluğunu kullanmakta ve gecikme ihlali olasılıkları önceden belirlenmiş hedef gecikmelere göre rapor edilmektedir. Kritik denge noktaları ve performans sınırlarını aydınlatmak amacıyla, çeşitli ağ koşulları altında üç tanınmış kullanıcı planlama algoritması olan round robin, max-cqi ve en uzun kuyruk algoritmalarının gecikme ihlali performanslarını değerlendiriyor ve karşılaştırıyoruz. Simülasyon sonuçları, zorlu hedef gecikme ihlali olasılıklarını karşılamak için uygun bir planlama algoritması seçiminin kritik olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The need for better communication is increasing day by day and consumer demands are shaping the development of mobile wireless networks. 5G mobile technologies promises to transfer a huge amount of data much faster. In wireless network systems with multiple users, minimizing delay violation probability is a critical challenge for ensuring a high-quality user experience. This study introduces a framework designed for the assessment of delay violation probabilities in multi-user downlink URLLC systems. Emphasizing the significance of employing a FBL transmission model to account for transmission errors, our proposed framework utilizes an infinite length of user queues at the base station, and delay violation probabilities are reported with respect to predefined target delays. To shed light on crucial trade-offs and performance limits, we evaluate and compare the delay violation performances of three well-known user scheduling algorithms, namely, RR, MaxCQI, and LQ, under various network conditions. Simulation results show that selecting an appropriate scheduling algorithm is critical to meet challenging target delay violation probabilities.