1935-1943 arası (V-VI. dönem) Adana milletvekilleri ve siyasi faaliyetleri
Members of parliaments from Adana 1935-1943 and their political activities
  1. Tez No: 895325
  2. Yazar: BAYRAM PERTLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA ŞAŞMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
1 Mart 1935 - 15 Ocak 1943 Tarihlerinde görev yapan V. ve VI. dönem TBMM'de Seyhan milletvekilleri olarak katılan milletvekilleri ülkenin siyasetiyle uğraşmakla birlikte, bölgesel konularda önemli hizmetlerde bulunmuşlardır. TBMM'ne seçilen Seyhan vekillerine ve bu dönemdeki siyasi faaliyetlerine kapsamlı bir şekilde bakılmıştır. TBMM'nin V. ve VI. dönemine Seyhan milletvekilleri: Damar Arıkoğlu (Zamir Bey), Ali Münif Bey, Mustafa Hilmi Bey, İbrahim Hakkı Bey, İbrahim Tevfik Bey, Ömer Resul Bey, Fatma Esma Hanım, General Ahmet Naci Bey, Ahmet Kutsi Bey, İsmail Safa Bey, Mehmet Selahattin Bey, Sinan Bey ve Sıddıka Mümine Şemsa Hanım katılmıştır. Damar Bey, Ali Münif Bey, İbrahim Hakkı Bey, İbrahim Tevfik Bey, Mustafa Hilmi Bey, Ahmet Naci Bey, V. ve VI. yasama döneminde, Fatma Esma Hanım, Ömer Resul Bey, V. yasama dönemi, Ahmet Kutsi Bey, Sıdıka Mümine Hanım, İsmail Safa Bey, Selahattin Bey, Sinan Bey ise VI. yasama döneminde Seyhan milletvekili olarak seçilmişlerdir. İbrahim Tevfik Bey, İbrahim Hakkı Bey, Ömer Resul Bey, İsmail Safa Bey, Mehmet Selahattin Bey, Sıdıka Mümine Hanım TBMM çatısı altında ulusal ve bölgesel konularda herhangi bir konuşması mevcut değildir. Fatma Esma Hanım, Ahmet Kutsi Bey, Ali Münif Bey ise TBMM çatısı altında ulusal konularda konuşmaları mevcuttur. Damar Bey, Sinan Bey, Ahmet Naci Bey, TBMM çatısı altında ulusal ve bölgesel konularda konuşmaları mevcuttur. Damar Bey, TBMM'nin I. ,II. ,III. ,IV. , V. ,VI.ve VII. dönemde ise Seyhan Milletvekilli olarak seçilmiş, ülke ve bölgesel konularda söz alarak düşüncelerini ifade etmiştir. Sinan Bey, VI. yasama yılı Seyhan, VII. ve VIII. Seyhan, IX. ile X. dönemde Seyhan milletvekili seçilmiş, VI. dönem milletvekilleri içerisinde bölgesel ve ulusal konularda en çok konuşması mevcut olan aktif bir siyasetçidir. Ali Münif Bey, ilk olarak Mersin milletvekili ve IV. V.VI. VII. ve VIII. Dönemde Seyhan vekilleri olarak seçilmiştir. Damar Bey, Ali Münif Bey, Mustafa Hilmi Bey, Sinan Bey, Ahmet Naci Bey'lerin TBMM'de Seyhan milletvekili olarak seçilmesinin tesadüfü olmadığı bu milletvekillerinin işgallere karşı mücadele etmiş milli mücadele kahramanları olduğu, dönemin siyasi politikasının içerisinde aktif siyasi faaliyet yapmaları etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
V. and VI., who served between 1 March 1935 - 15 January 1943. The deputies who participated in the Turkish Grand National Assembly as Seyhan deputies during this period were engaged in the politics of the country and provided important services in regional issues. Seyhan deputies elected to the Turkish Grand National Assembly and their political activities during this period were examined comprehensively. V and VI of the Turkish Grand National Assembly. Seyhan MPs during this term: Damar Arıkoğlu (Zamir Bey), Ali Münif Bey, Mustafa Hilmi Bey, İbrahim Hakkı Bey, İbrahim Tevfik Bey, Ömer Resul Bey, Fatma Esma Hanım, General Ahmet Naci Bey, Ahmet Kutsi Bey, İsmail Safa Bey, Mehmet Selahattin Bey, Sinan Bey, and Sıddıka Mümine Şemsa Hanım attended. Damar Bey, Ali Münif Bey, İbrahim Hakkı Bey, İbrahim Tevfik Bey, Mustafa Hilmi Bey, and Ahmet Naci Bey served during the V. and VI. legislative periods. Fatma Esma Hanım and Ömer Resul Bey served in the V. legislative period, while Ahmet Kutsi Bey, Sıdıka Mümine Hanım, İsmail Safa Bey, Selahattin Bey, and Sinan Bey served in the VI. legislative period. They were elected as Seyhan MPs during these legislative periods. İbrahim Tevfik Bey, İbrahim Hakkı Bey, Ömer Resul Bey, İsmail Safa Bey, Mehmet Selahattin Bey, and Sıdıka Mümine Hanım did not have any speeches on national and regional issues under the umbrella of the Turkish Grand National Assembly. Fatma Esma Hanım, Ahmet Kutsi Bey, and Ali Münif Bey gave speeches on national issues under the roof of the Turkish Grand National Assembly. Mr. Damar, Mr. Sinan, and Mr. Ahmet Naci made speeches on national and regional issues under the umbrella of the Turkish Grand National Assembly. Mr. Damar, I. and II. of the Turkish Grand National Assembly. III., IV., V., VI., and VII. During this period, Seyhan was elected as a Member of Parliament and expressed his thoughts by speaking on national and regional issues. Sinan Bey, VI. legislative year Seyhan, VII. and VIII. Seyhan, IX. He was elected as Seyhan MP in the X. period, and in the VI. He is an active politician who speaks the most on regional and national issues among the deputies of his term. Ali Münif Bey was first a Mersin deputy and IV., V., VI., VII., and VIII. During the period, Seyhan was elected as their deputy. It is not a coincidence that Damar Bey, Ali Münif Bey, Mustafa Hilmi Bey, Sinan Bey, and Ahmet Naci Bey were elected as Seyhan MPs in the Turkish Grand National Assembly. These MPs were heroes of the national struggle who fought against the occupations, and their active political activities within the politics of the period were effective.