Essays on microeconomics
Mikroekonomi üzerine makaleler
- Tez No: 895324
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BARLO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Dikey ilişkili piyasalarda, üst endüstri firmaları alt endüstri firmalarına ara mal satarlar. Alt endüstrideki firmalar üretim yapmak için bu ara malı kullanır. Bu tezdeki modelde, üst endüstride tekel durumundaki firma, alt endüstride Cournot cinsi üretim miktarının belirlenmesi rekabetine giren firmalara girdi sağlamaktadır. Bu girdi fiyatları, firmalar arasında yürütülen ikili pazarlıklar sonucu belirlenir. Horn and Wolinsky (1988) bu piyasalar için eşzamanlı yürütülen bir pazarlık modeli öneriyor. Bu durumda, tekel pazarlıklar hakkında olan bilgiyi diğer firma ile paylaşmamış olmaktadır. Bunun yanında, eşzamanlı pazarlık yürütmek, üst endüstri firması için iyi bir strateji olmayabilir. Bu çalışmada, ardışık pazarlık sürecinin üst endüstri firması için daha yüksek kar getirdiğini gösteriyoruz. Bulgularımız, tekelin bilgi paylaşımını tercih ettiğini de ortaya koymaktadır. Devamında, fiyat kontrollerinin ve pazarlık sürecine getirilen kısıtlamaların firmaların karlılıklarına etkilerini inceliyoruz.
Özet (Çeviri)
In vertically related markets with downstream competition, an upstream firm sells inputs to competing downstream firms, and prices are determined through bilateral bargaining. Horn and Wolinsky (1988) propose a simultaneous bargaining model for input price determination. However, whether or not no information disclosure (hence, simultaneous bargaining) is in the best interest of the upstream firm needs to be analyzed. We demonstrate that when the downstream duopoly competes à la Cournot, the upstream firm achieves more profit with full information disclosure by adopting sequential bilateral bargaining. We argue that the upstream firm is entitled to choose the rules of conduct concerning negotiations as it is the single input supplier and has the ability to employ non-disclosure clauses in its agreements. Therefore, it is plausible to expect the upstream firm to disclose information by employing sequential bargaining rather than simultaneous bargaining. We also analyze the outcome when there is a price regulation in the market calling for the adoption of a single price for the input.