İslamda yüksek öğretimin öğrenci kişilik hizmetleri bakımından değerlendirilmesi
An Evaluation of Islamic higher education in respect student personal services
  1. Tez No: 89534
  2. Yazar: MESUT HARMANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN PARLADIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmada genellikle İslam yüksek öğretiminde öğretim ve yönetim fa aliyetleri dışındaki öğrenci kişilik hizmetleri denilen destek hizmetleri üzerinde du rulmaya çalışılmıştır. Araştırmada daha çok vakfiyelerden, İslam tarihi, İslam medeniyeti tarihi, sanat tarihi ilgili kaynaklardan ve genel eğitim kitaplarından faydalanılmıştır. Araştırma bir giriş ve beş bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde konu nun önemi, araştırmanın amacı, sınırlan, kaynaklar, bir eğitim terimi olarak öğ renci kişilik hizmetleri üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde öğrenci kişilik hizmetleri bakımından medrese binasının yapı-unsurlan incelenmiştir. İkinci bölümde barınma ve yurt hizmetleri; üçüncü bölümde kredi-burs, beslenme ve diğer hizmetler; dördüncü bölümde sağlık, spor ve kültür hizmetleri; beşinci bölümde rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examins the support services which is called student personality sevices outside the activities of education and direction in Islamic High Education. In this research, usually books related to pious foundations, the history of Islam, the history of Islamic Civilization, the history of art, etc and the book of ge neral educations are used. The study consists of an introduction and fire chapters. In the introduction importance of the subject, aim of the research, its limits, its sources, the student personality services as an educational term have been cramined. In the first chapter, Structural elements of medresse building is defined in terms of student personality services. In the second chapter, accomodation and dormotory services; in the third chapter, credit-bursary, food and other services; in the fourth chapter, the services of health, sport and culture; in the fifth chapter, the services of quidance and psychological consultation have been investigated.