Taşıyanın mutlak sorumsuzluk halleri
Absolute irresponsibility of the carrier
  1. Tez No: 895334
  2. Yazar: ECEM ELMAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLTEN VENÜS CÖMERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Deniz taşımacılığı, tarih boyunca köklü ve sık tercih edilen bir taşıma yöntemi olmuştur. Bu alanda yapılan büyük yatırımlarla birlikte, deniz taşımacılığı en sık kullanılan taşımacılık yöntemlerinden biri haline gelmiştir. Ancak deniz yolu ile taşımada, taşıyanın sorumluluğu büyüktür. 19. yüzyılda deniz taşımacılığında taşınan yük miktarı ve yükün değeri artarken, bunun yanında yükü tehdit eden riskler ve neden oldukları zarar miktarı da artmıştır. Taşıyanlar sözleşmelere sorumsuzluk kayıtları koymaya başlamıştır. Taşıyanın sorumluluğunun sınırlarına ilişkin milletlerarası düzenlemeler yapılmış, taşıyan ile taşıtan arasında denge sağlanarak yeknesaklık oluşturulmaya çalışılmıştır. Deniz yoluyla taşıma uluslararası nitelikte olduğundan milletlerarası düzenlemelerin etkisini Türk Ticaret Kanunu'nda görmekteyiz. Kanun koyucu taşıyanın sorumluluğunu hafifletmek amacıyla milletlerarası düzenlemeler ışığında kanuni sorumsuzluk hallerini düzenlemiştir. Bu düzenlemeler, taşıyanın sorumluluğunu belirli durumlarda azaltarak, taşımacılık işlemlerinin daha dengeli bir şekilde yürütülmesine katkıda bulunmaktadır. Tez çalışmamızda öncelikle, TTK'da düzenlenen taşıyanın sorumluluğu incelenecektir. Devamında çalışmamızın asıl konusu olan mutlak sorumsuzluk halleri, emsal Yargıtay kararları, İngiliz Mahkemesi kararları ve doktrindeki görüşler ile değerlendirilecektir. Ayrıca milletlerarası sözleşmelerde düzenlenen hükümler karşılaştırılarak taşıyanın sorumsuzluk halleri ortaya konulmaya çalışılacaktır. Son olarak ise, yargı kararları ve doktrindeki ispat aşamaları dikkate alınarak, sorumsuzluk hallerinde ispat külfetinin kimde olduğu ve hangi savunmaları öne süreceği izah edilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Maritime transportation has been a longstanding and frequently preferred method of transport throughout history. With significant investments made in this field, maritime transportation has become one of the most commonly used methods of transport. However, in maritime transport, the responsibility of the carrier is substantial. In the 19th century, as the quantity and value of goods carried by sea increased, so did the risks threatening the cargo and the resulting damage caused. Carriers began to establish their own records of irresponsibility. International regulations have been established to define the limits of the carrier's liability and to strive for consistency by achieving balance between the carrier and the shipper. As maritime transportation is of international nature, we see the influence of international regulations on it reflected in the Turkish Commercial Code. In order to alleviate the carrier's liability, the legislator has regulated legal exemptions in light of international regulations. These regulations contribute to the balanced conduct of transportation operations by reducing the carrier's liability in certain circumstances. We will first examine the liability of the carrier regulated in the Turkish Commercial Code (TCC). Subsequently, the main subject of our study, the absolute exemption cases, will be analyzed through precedent decisions of the Court of Cassation, rulings of the English Court, and opinions in legal doctrine. Additionally, provisions in international agreements will be comparatively analyzed to elucidate the exemptions from liability of the carrier. Finally, considering the stages of evidence in judicial decisions and legal doctrine, an attempt will be made to explain the burden of proof in exemption cases and which defenses will be raised.