Konjonktür hareketlerinin işletmelerin yatırım kararları üzerindeki etkileri ve firma-menkul kıymet yatırımları açısından bir analiz
  1. Tez No: 89535
  2. Yazar: TAHİR BENLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BERNA TANER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
ÖZET Ekonomide konjonktür hareketleri karar almada büyük önem taşımaktadır. Menkul kıymet yatırımcısı olarak işletmelerin genel ekonomik çevredeki oluşumları ve konjonktürel hareketleri işletme kararlarında önemli bir değişken şekilde ele almaları gereklidir. Konjonktür hareketlerinin işletmelerin yatırım kararları üzerindeki etkileri bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Çalışmada ayrıca menkul kıymet yatırımları açısından tanısaydı doğrusal programlama modeli kullanılmak suretiyle gerçekleştirilen bir analize de yer verilmektedir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde konjonktür hareketleri ekonomik olarak incelenmektedir. Konjonktür kavramı, konjonktür hareketlerinin türleri ve özellikleri bu bölümün inceleme konuları arasında yer almaktadır. Konjonktürel dalgalanma tipleri; devresel, mevsimlik, tesadüfi, trend ve kısmi dalgalanmalar şeklinde ele alınmış ve incelenmiştir. Ekonomik konjonktürün tarihsel açıdan önemli bir dönüm noktasını vurgulamak amacıyla 1929 ekonomik krizine ayrıca yer verilmiştir. Birinci bölümün ikinci kısmında iktisat teorisinde konjonktür konusu incelenmiştir. Bu kısımda dışsal konjonktür teorileri; tarımsal ya da fiziksel teoriler, psikolojik teoriler ve yeniliklerle ilgili teoriler olmak üzere üç grupta ele alınmaktadır. İçsel konjonktür teorileri ise parasal teoriler, eksik tüketim teorileri ve yatırımlarla ilgili teoriler şeklinde açıklanmıştır. Bu bölümün son kısmında Keynes'e göre konjonktürel dalgalanmalar analiz edilmiştir. İkinci bölümde konjonktür hareketlerinin işletmelerin yatırım kararları üzerindeki etkileri ve firma menkul kıymet yatırımları incelenmektedir. Yatırım ilkeleri, yatırım türleri ve işletmelerde yatırım kararlarına ilişkin bir analize bu bölümde yer verilmiştir. Bu bölümde ayrıca firmaların menkul kıymet olarak tercih ettikleri yatırım alanları; hisse senetleri ve yatırım fonları olarak açıklanmıştır. İkinci bölümün son kısmında portföy yönetimi ve portföy çeşitleri ile portföy seçim yaklaşımlarına yer verilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümü doğrusal programlama modellerinin incelenmesine ayrılmıştır. Optimum yatırım bileşimini belirlemeye yönelik olarak tam sayılı doğrusal programlama modeli kullanılmak suretiyle bir analiz gerçekleştirilmiş ve optimum yatırım bileşimi belirlenmiştir. Çalışmanın sonuç bölümünde konjonktür hareketlerinin firma menkul kıymet yatırımları ile ilişkisi konusunda ulaşılan sonuçlara ve görüşlere yer verilmiştir. ÎC, YÜKSEKÖĞRETİM KURUİA BÛKÖÎIÂN1ASY0N MERKEZİ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Economic Cycles in economy have great role in making decisions the formation and cycles of the firms as stock market investors in the economical environment must take up very important thing changeable thing in business decisions. The effects of cycles movements upon investment decision of the firms in the main topic in this study. Apart from this an analysis which is fulfilled from the point of stock market investments by being used Integer Linear Programming in the mentioned as well. This study consists of three chapters. In the first chapter economic cycles have been studied economically. The economic cycles, the types and features of economic cycles are among the topics of this study have been taken up and studied as periodical, seasonal, random trend and partial cycles. 1929 economical crisis has been mentioned and included in order to indicate an a very important turning point of the historical point of view. In the first chapter of the second section of the study, the economic cycles theories have been studied in economics theory. In this chapter the theories have been taken up in three groups as exterior, cycles theories, either agricultural or physical theories, psychological theories and the theory or related to renewals. As far, interior cycles theories have been explained as lack consumption theories, and theories related to investments. In the last part of this chapter economic cycles according to Keynes have been analyzed. In the second chapter, the effects of the economic cycles movements upon the decisions of the firm investments and firm stock market investments have been studied. In this part it has been mentioned and included analysis related to the investment decisions in the firms, investment principals areas preferred by the firms stock market as stock and investment funds has been explained in details. The third chapter of study has been studied the linear programming models investigation. Aimed at the determining optimum investment composition an analyze has been carried out by using Integer Linear Programming modal. In the conclusion part of study the concepts and results that reached about the relation of the economic cycles investments with stock market investments have been mentioned.