Rss-14 (dini ve manevi mücadele ölçeği) Türkçeye uyarlaması ve iş motivasyonuna etkisinin incelenmesi
Rss-14 (religious and spiritual struggle scale) Turkish adaptation and examining its effect on work motivation
  1. Tez No: 895350
  2. Yazar: HATİCE KÜBRA YAPICI KURU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Ölçek uyarlama sürecinde hedef kültüre çevrilecek olan The RSS-14: Religious and Spiritual Struggles Scale (Dini ve manevi mücadeleler ölçeği) ölçeğinin Türkçe 'ye çevrilmesi, ölçeğin dilsel eşdeğerlilik çalışmasının yapılması ve ölçeğin pilot bir örneklem grubuna uygulanarak her bir maddenin madde toplam, madde kalan, güvenirlik analizlerinin yapılması; faktör analizi ile eşdeğer maddelerden oluşan faktör gruplarının ortaya çıkarılması hedeflenmiştir Dilsel eş değerliği sağlayabilmek için orijinal dildeki ölçeği Türkçe diline çevrilmiştir. Bu süreçte hem İngilizce dilini hem de Türkçe dilini çok iyi düzeyde hâkim 2 uzman yer almıştır. Daha sonra iki dile hâkim 3 farklı öğretim üyelerine geri çeviri yaptırılmıştır. Bu aşamada dilsel eşdeğerliği problemleri görülen Türkçeye çevrilmiş maddeler üzerinde düzenlemeler gerçekleştirilmiştir. Düzenlemeden geçen geçici Türkçe ölçek soruları ve orijinal dildeki ölçek soruları pilot çalışmasına sokulmuştur. İki anket sonuçları arasında hem maddeler hem de alt ölçekler bazında korelasyon katsayıları hesaplanarak, ilişkili grup t testi sonuçları, momentler katsayısı sonuçları ve kültürel uygunluk geçerlik kapsam puanları irdelenmiştir. Pilot çalışmasından elde edilen verilere ek olarak Türkçeye çevrilen ölçeğin faktör değer yüklerini ve güvenirlik oranlarının tespit edilmesi için 260 kişilik yeni örneklem üzerinde test edilmiştir. Faktör yükleri 553 ile .937 arasında değişkenlik gösterdiği tespit edilip güvenilir olduğu gözlemlenmiştir. Gerçekleştirilen analizler sonrasında elde edilen ölçeğin son sürümü tekrar saha çalışması gerçekleştirilerek 261 katılımcıdan veri toplanmıştır. Saha çalışmasından elde edilen sonuçlarda ise sorunun faktör yük değerlerinin .638 ile 1.011 arasında değişkenlik gösterdiği tespit edilmiştir. Cronbach's Alpha değeri ise en düşük .808 olduğu gözlemlenmiştir. Ölçeğin araştırma sürecinde elde edilen veriler IBM SPSS Statistics programında analizleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the scale adaptation process, the RSS-14: Religious and Spiritual Struggles Scale scale, which will be translated to the target culture, was translated into Turkish, the linguistic equivalence study of the scale was carried out, and the scale was applied to a pilot sample group and each item was evaluated as item total, item remaining. , performing reliability analyses; It was aimed to reveal factor groups consisting of equivalent items with factor analysis. The scale in the original language was translated into Turkish to ensure linguistic equivalence. Two experts who had a very good command of both English and Turkish took part in this process. Later, back translation was done by three different bilingual faculty members. At this stage, edits were made to the items translated into Turkish with linguistic equivalence problems. The temporary Turkish scale questions that were edited and the scale questions in the original language were included in the pilot study. Correlation coefficients were calculated between the two survey results on the basis of both items and subscales, and relevant group t test results, moments coefficient results and cultural appropriateness validity scope scores were examined. In addition to the data obtained from the pilot study, the scale translated into Turkish was tested on a new sample of 260 people to determine the factor value loadings and reliability rates. Factor loadings were found to vary between 553 and .937 and were observed to be reliable. After the analysis, the final version of the scale was conducted again in the field and data was collected from 261 participants. In the results obtained from the field study, it was determined that the factor load values of the question varied between .638 and 1.011. The lowest Cronbach's Alpha value was observed to be .808. The data obtained during the research process of the scale were analyzed in the IBM SPSS Statistics program.