The Behavioral Profiles of Holistic Thinkers in Türkiye
Holistik Düşüncenin Türkiye'deki Davranışsal Profilleri
- Tez No: 895355
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN ADİL SARIBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Örtük profil analizini ve“kültür ve biliş”literatüründen çeşitli görevleri kullanan Na ve ark. (2020), insanların bilişsel stillerinde zaman içinde sabit davranış profilleri sergilediklerini buldu. Çalışma 1'de (N = 540) bu bulguyu tekrarladık, ancak (Türk) katılımcılarımızın bilişsel stil davranış profilleri Na ve arkadaşlarının (Kuzey Amerikalı) katılımcılarınınkinden farklıydı. Kuzey Amerikalı katılımcıların davranış profilleri büyük ölçüde dışarıdan-içeriye görevinde farklılaşırken, Türk katılımcıların davranış profilleri büyük ölçüde dahil etme görevinde farklılaştı. Çalışma 2'de (N = 465), Çalışma 1'i farklı bütünsel düşünce alanlarını kapsayacak şekilde genişlettik ve insanların sabit davranış profilleri sergilediğini bir kez daha gösterdik. Çalışma 2'de katılımcılar, diyalektik düşünce görevlerinin ikisinde (öncelikle sosyal çatışmaların çözümü ve biraz da atasözü görevlerinde) farklılaşmıştır. Bu sonuçlar, bilişsel stil davranış profillerindeki zamansal sabitliğin kültürler arasında geçerli olmasına rağmen, bu profillerin kültürden kültüre farklılık gösterme eğiliminde olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Using latent profile analysis and several tasks from the“culture and cognition”literature, Na et al. (2020) found that people exhibit stable behavioral profiles across time in cognitive style. In Study 1 (N = 540), we replicated this finding, yet our (Turkish) participants' cognitive style behavioral profiles differed from Na et al.'s (North American) participants'. While North American participants' behavioral profiles were differentiated substantially by the outside-in task, Turkish participants' behavioral profiles were differentiated substantially by the inclusion task. In Study 2 (N = 465), we extended Study 1 to a different set of holistic thinking domains and found again that people exhibited stable behavioral profiles. In Study 2, participants were differentiated by two measures of dialectical thinking tasks (primarily by the resolution of social conflicts and somewhat by the proverb tasks). These results suggest that although stability in cognitive style behavioral profiles holds across cultures, those profiles tend to differ from culture to culture.