Multi modal taşımacılıkta hava kargonun yeri ve önemi
The Importance and role of air cargo among multi modal transport
- Tez No: 89537
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER BAYBARS TEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Multi Modal Taşımacılıkta Hava Kargonun yeri ve önemi başlığıyla hazırlanan bu çalışmada açıklanan konu; fiziksel dağıtım sistemi içindeki yeri, taşımacılığın fonksiyonları ve taşıma modlarının tanımlamalarıyla' başlamıştır. Bu süreçle birlikte diğer modlarla karşılaştırma yaparak hava kargonun zayıf ve üstün yönleri büyüteç altına alınmıştır. İlerleyen bölümlerde hava kargonun organizasyonunun ve operasyonel özellikleri irdelenmiştir. Bu açıklamalarla birlikte bu taşıma modunun mali boyutu, ücret yapıları ve ücret şekli tanıtılmıştır. Taşımacılığın standartlarıyla ilgili bilgiler, hukuki çevre ve yasal ihracat prosedürleri açıklayan bölümün ardından hava kargo taşımacılığının günümüzdeki yeri ve önemine değinildikten sonra bu taşıma moduyla ilgili getirilen sonuç ve öneriler kısmıyla çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The presentation of“ The part of Air Cargo among the Multi Modal Transportation”will going to explain in the first section; The system of Physical Distribution and strategies of the targets. With the beginning of process is comparing the weakness and superiority of the air cargo transportation. Following sections are explaining Air Cargo Organizations and Operational peculiarity. After this explanations, Air Cargo Transportations financial side, general cargo rates and special rates are intruducing to the readers. The standarts of Air Cargo Transportation, legal whilpool and export procedures are presenting. In the last chapter is explaining importance of Air Cargo Transportation in the Multi Modal Transportation. This study is complete with my results and proposals about Air Cargo Transportation.