Ordu ilinde ikamet edenlerin afete hazırlık ve risk algı düzeylerinin incelenmesi
Examination of disaster preparedness and risk perception levels of residents in Ordu province
  1. Tez No: 895362
  2. Yazar: ELİF ALACAK FERMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN MAYADAĞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Acil Tıp, Sağlık Eğitimi, Sağlık Yönetimi, Emergency Medicine, Health Education, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Afet Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmada, Ordu ilinde ikamet eden bireylerin afete hazırlık ve risk algı düzeylerinin incelenmesi ve afete dirençli bir toplumun inşa edilmesine katkı sağlamak amaçlanmıştır. Araştırma betimsel tarama modelinde desenlenmiş olup, mevcut durum nitel verilerle betimlenmiştir. Veri toplama yöntemi olarak ise anket yöntemi kullanılmış, 2023 yılının son çeyreği ile 2024 yılının ilk çeyreği arasında Ordu ilinde ikamet eden 465 katılımcıya ulaşılmıştır. Veriler SPSS 25.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Normallik analizi için Kolmogorov Smirnov testi kullanılmıştır. İkili gruplar arasındaki farklar için Mann Whitney U, ikiden fazla gruplar arasındaki farklar için Kruskal Wallis testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the disaster preparedness and risk perception levels of individuals residing in Ordu province and to contribute to the building of a disasterresistant society. The research was designed in a descriptive survey model and the current situation was described with qualitative data. The survey method was used as the data collection method, and 465 participants residing in Ordu province were reached between the last quarter of 2023 and the first quarter of 2024. The data were analyzed using the SPSS 25.0 package program. Kolmogorov Smirnov test was used for normality analysis. Mann Whitney U tests were used for differences between two groups, and Kruskal Wallis tests were used for differences between more than two groups.