Çocukların dezenformasyondan korunması kapsamında yapılan ulusal ve uluslararası düzenlemeler: Türkiye örneği
National and international regulations on the protection of children from disinformation: The case of Turkiye
  1. Tez No: 895363
  2. Yazar: HASAN OYMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAKİR AVŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyasal İletişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Teknolojinin gelişimine bağlı olarak insan hayatının her safhasına sirayet eden internet kullanımı sağladığı faydaların yanında birtakım tehlikeleri ve tehditleri de beraberinde getirmektedir. İnternet kullanımının bu denli yaygınlaşması bilgiye erişimi kolaylaştırmakla birlikte bilginin doğruluğu ya da yanlışlığı noktasında birtakım sorgulamaları yapmayı da gerekli kılmaktadır. Yetişkin bireyler açısından bilginin doğruluğu ya da yanlışlığı sorgulanabilme imkânına sahipken çocuklar açısından bu durum böyle değildir. Özellikle internet üzerindeki içeriklerin kontrol edilemez boyutlara ulaşması ve çocukların günden güne artan internet bağımlılığı çocuklar ve ebeveynler için ciddi riskler ve tehditler ortaya çıkarmaktadır. Nitekim yayılan bilginin dezenformasyona uğrayarak çocuklara ulaşması toplumsal yapıyı tehdit etmekte ve genç nesiller açısından büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Bu sebeple ülkeler ve uluslararası kuruluşlar dezenformasyonla birlikte ortaya çıkabilecek tehditlere karşı birtakım önlemler almaktadır. Nihayetinde bu çalışmada bahsi geçen sebeplerden ötürü dünyadaki ve Tükiye'deki dezenformasyonla mücadele yöntemleri ayrıntılı olarak irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Depending on the development of technology, the use of the internet, which has spread to every stage of human life, brings some dangers and threats along with the benefits it provides. The widespread use of the internet facilitates access to information, but also makes it necessary to question the accuracy or inaccuracy of information. While adults have the opportunity to question the accuracy or inaccuracy of information, this is not the case for children. In particular, the uncontrollable growth of content on the internet and the increasing internet addiction of children day by day pose serious risks and threats for children and parents. As a matter of fact, the fact that the information disseminated reaches children through disinformation threatens the social structure and poses a great threat to young generations. For this reason, countries and international organizations take certain measures against the threats that may arise with disinformation. As a result, this study examines in detail the methods of combating disinformation in the world and in Turkey due to the aforementioned reasons.