Ürün portföy analizini time modeli çerçevesinde ele almak: Bir uygulama örneği
Approaching product portfoli̇o analysis within the time model framework: A case study
- Tez No: 895366
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu yüksek lisans tezi, büyük işletmelerin ürün portföy yönetiminde geleneksel ürün portföy analizi yöntemlerini ve TIME modelini araştırmaktadır. TIME modeli, ürünlerin yaşam döngüsünü Tolerate (Tolere Et), Invest (Yatırım Yap), Migrate (Göç Et), ve Eliminate (Ele) aşamalarında değerlendirir. Tezde, bu modelin bir savunma sanayi firmasında stratejik karar alma süreçlerinde nasıl uygulanabileceği incelenmektedir. Çalışma, TIME modeli ve ürün portföy analizi yöntemlerinin birleşiminden oluşan hibrit model ile işletmelerin ürün portföylerini daha verimli yönetmelerine olanak tanıyan stratejik bir çerçeve sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis explores traditional product portfolio analysis methods and the TIME model in the context of product portfolio management in large enterprises. The TIME model evaluates the product lifecycle through the stages of Tolerate, Invest, Migrate, and Eliminate. The thesis examines how this model can be applied in strategic decision-making processes within a defense industry firm. The study presents a strategic framework that combines the TIME model with product portfolio analysis methods, offering businesses a hybrid model to manage their product portfolios more efficiently.