Birinci dereceden tam sayı değerli otoregresyon modellerinin incelenmesi
Analysis of first-order integer-valued autoregressive models
  1. Tez No: 895374
  2. Yazar: HATİCE NUR KARAKAVAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM KADILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Poisson dağılımı genellikle tam sayı değerli otoregresyon modellerinde hataların dağılımı için kullanılır. Ancak, dağılımın ortalaması varyansına eşittir ve eşit yayılan seriler için uygundur. Gerçek tam sayı değerli zaman serileri genellikle aşırı veya yetersiz yayılmaktadır. Bu nedenle, literatürde Binom inceltmesine dayalı, farklı dağılımlara sahip hatalarla birçok birinci dereceden tam sayı değerli otoregresyon (INAR(1)) modelleri geliştirilmiştir. Bu tez çalışması kapsamında, tam sayı değerli zaman serilerinin modellenmesi için literatürde yer alan INAR(1) modelleri ayrıntılı olarak incelenmiştir. İncelenen modeller biri aşırı, diğeri yetersiz yayılım gösteren iki farklı gerçek tam sayı değerli zaman serisi üzerinde belirli kriterler ile karşılaştırılmış ve seriler için en uygun INAR(1) modelleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Poisson distribution is often used for the distribution of errors in integer-valued autoregressive models. However, the mean of the distribution is equal to its variance and is suitable for equally distributed series. Real integer-valued time series are often over- or under-dispersion. Therefore, many first-order integer-valued autoregressive (INAR(1)) models based on binomial thinning with differently distributed errors have been developed in the literature. In this thesis, INAR(1) models in the literature for modeling integer-valued time series are examined in detail. The models are compared with certain criteria on two different real integer-valued time series, one of which is overdispersion and the other is underdispersion, and the most appropriate INAR(1) models are determined for the series.