Yeni bir ürünün tasarım süreci ve elektronik sektöründe uygulaması
The Development process of a new product and application at the electronics sector
  1. Tez No: 89538
  2. Yazar: KORAY BARUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİME ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Endüstri İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
ÖZET Teknoloji, firmaların büyümesi ve gelişmesinin arkasındaki itici güçtür. Diğer bir tanımla teknoloji açık veya dolaylı olarak yapılan araştırma-geliştirme ile yani bilimsel bilginin uygulanması ile ürün ve hizmetlerin ticari olarak üretilmesine imkan veren süreçtir. Yenilik, yeni bir düşünce şekli olabildiği gibi bu tür düşünüşün ürünü olan bir buluş da olabilmektedirler. Yenilikler ve sonuçları bazı zamanlar mevcut durum ile yeniliklerin doğası arasındaki uyuşmazlıktan doğan iç direnç nedeniyle nedeniyle başarılı olamıyabilirler. Peki teknolojik yenilik nedir ? Teknolojik yenilik, bir bireyin, grubun ve/veya organizasyonel bir sistemin daha önceki durumdan ayrılmak ve daha etkin sonuçlara ulaşmak için harcadığı güç ve gerçekleştirdiği aktivitelerin bir sonucu olarak teknolojiye dayalı bir süreç veya böyle bir sürecin ürünü olarak anlaşılmaktadır. Bu çalışmada, öncelikle teknoloji ve yenilik kavramları tanımlandı, ayrıca herbirinin firma içindeki fonksiyonları tartışıldı. Aşağıdaki şu sorunun cevapları verilmeye çalışıldı; Yeni bir ürün geliştirmek için sebepler nelerdir ? Daha sonra ürün yaşam dönemi ve bu dönemin her bir aşamasında alınan kararların önemleri tartışıldı, her bir aşamada başarı için bazı stratejiler verildi. Araştırma- Geliştirme kavramı, fonksiyonları ve tipleri incelendi. Ayrıca AR-GE departmanının diğer bölümlerle ilişkileri de gözden geçirildi. Ardından yeni ürün geliştirme süreci aşağıdaki akışa göre detaylı olarak incelendi;. Yeni ürün fikri yaratmak : Yeni ürün geliştirme süreci, yeni ürün fikirlerini araştırmak ve ortaya çıkarmakla başlar. Bu nedenle yeni ürün fikirlerinin kaynakları ve teknikleri üzerinde duruldu.(örn: beyin fırtınası ). Yeni ürün fikirlerinin elenmesi : İlk bölümde ortaya çıkarılan yeni ürün fikirlerinin azaltılması ve bununla ilgili teknikler incelendi.. İşletme analizleri : Yeni ürün geliştirme sürecine ilişkin bir kontrol listesi verildi ve işletme analizleri tekniklerinden bahsedildi.. Ürün geliştirme : İşletme analizleri sonucu başarılı olan yeni ürün fikirleri AR-GE departmanına gelir. Sürecin en önemli aşaması olan bu bölüm aşağıdaki kriterlere göre incelendi ; S Ürünün tasarımı S Fonksiyon ve müşteri testleri S Markalama S Ambalajlama. Pazar testleri : Bu aşamada, pazar testlerinin yapılma nedenleri, test bölgelerinin seçimi ve bu testlere yöneltilen şüpheler incelendi.. Ürünün ticaret amacıyla pazara sunumu : Pazara sürüm aşamasında firma ürünü; ne zaman, nerede, kime ve nasıl süreceğine karar vermelidir. Bu bölümde bu soruların cevapları verilmeye çalışıldı. Bu çalışmanın son bölümlerinde ise Türk elektronik sektörünün yeni ürün geliştirme performansı son yıllarda yapılan araştırmalarda ortaya çıkan verilere dayanılarak incelendi. Ardından, uygulama aşamasında elektronik sektöründe faaliyet gösteren bir firmada yeni ürün geliştirme sürecinin aşamaları ayrıntılı olarak ele alındı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Technology is the driving force behind the growth and diversification of many firm. Technology can be defined as“the science of the application of knowledge to practical purposes”. It's a process which, trough an explict or implict phase of research and development, allow for commercial production of goods or services. Innovation itself may be a new way of thinking or an invention that is the product of this way of thinking. Innovations and their acquisition may not succeed because of internal resistance resulting from incompatibilities between the nature of innovation and the existing configuration of interests and resources. What's technological innovation ? Technological innovations should be understood to be a technology-based process, that is the result of the effort or activites of an individual, group and/or organizational system, which represents a departure more effective resource allocation. At this study firstly, the concept of technology and newness were defined, then the function of each them besides relations with company direction were discussed. When the types of new product was being discussed, to this question were for some answers. 1. What reasons are for the new product development ? After that when the concept of product life cycle and why it's so important to take different decisions at every stages of product life cycle was being discussed, some strategies were given in order to control successfully every stages. Then the concepts of researching and development, their functions and their types had been given, too. At the end of this section I tried to determine what kind of connecitons arre there among the R&D department with the others. Then we would call the proccess of new product development was started to discuss in details according to this following lines ;. Idiea generation : the new product development starts with search and gather for new product ideas. Therefore, first the sources and techniques of new product ideas, such brainn storoming, were discussed in details.. Screening : it's the first idea reducing step therefore some screening techniques were given in details.. Business analysis : a check list was given in order to control the process of new product development, then the business analysis techniques were mentioned briefly.. Product devlopment : if the new product ideas passes the business analysis test, they moves to R&D department. This stage is very important for new product so this stage was discussed according to this following lines ; 1. Desingning products 2. Functional and consumer tests 3. Branding 4. Packagign. Market testing; here, the reason of doing market testing, by choosing the test districts and suspiciouses that are aimed at the market testing were discussed.. Commercialization ; at the demand stage a new product, the company must decide to give decisive answers these questions; when, where to whom and how. Therefore the ways of hunching a new product and question what kinds of arrangment had been finished before were discussed. At the end of this study, we looked to the last situation about the product development performance at the electronics sector in our country. After this, as an application, we investigated the development process of a new product at one of the firm, which is activeted at the electronic sector.