Grafik sanatlarda iletişim elemanı olarak renk ve biçimin farklı toplumlarda algılanma ve etkileşimleri
In graphic arts as communication elements, the perception of color and shap and thir interaction by different societies
- Tez No: 89539
- Danışmanlar: DOÇ. ULUFER TEKER
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
EK 6 ÖZET Yaşadığımız çağ, özellikle görsel iletişimin yoğunluk kazandığı ve o ölçüde de karmaşıklaştığı bir çağ. İnsanlık tarihi boyunca gelişerek bugüne gelen görsel iletişim; ırk, din, dil ayırımı gözetmeksizin evrensel düzeye ulaşma çabası vermiştir. Bu çalışmada, göstergebilimden (Semiology) hareket edilerek iletişim kavramı, renk ve biçimin iletişimsel anlamı açıklanmaya çalışılmış, grafik tasarım ürünlerinin temel amacının iletişim kurmak olduğu düşünülerek grafik ürünlerden olan simge ve semboller geçmişten günümüze değerlendirilip yorumlanmıştır. Grafik tasarım açısından, inşam kuşatan dünyadaki anlam etkileri, anlam oluşturan ilişkiler, kavranabilir olmalarına karşın her zaman algılanabilen nitelikte değillerdir. Göstergebilim göstergeleri inceler ve göstergeleri oluşturan unsurlar biçim ve renktir. Grafik göstergelerin işlevi, görsel bildiriler aracılığıyla düşünceler iletmektir. Bu çalışmada göstergeler simge ve semboller açısından değerlendirilmiştir. Renk ve biçim, birer iletişim elemanı olarak incelemeyi ve renk ve biçimin bu anlamda farklı toplumlarda algılanma ve etkileşimlerini belirlemeyi amaçlayan bu çalışma kuramsal ve uygulama olarak iki planda yürütülmüştür. Kuramsal planda yürütülen çalışmanın birinci bölümünde iletişim ve iletişim ile ilgili kavramlar açıklanmıştır. İkinci bölümde renk ve biçim kavramları üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde simge ve sembollerin iletişimsel anlamları çözümlenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın dördüncü bölümünü oluşturan uygulama çalışmasında İnönü Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakülteleri bünyesinde düzenlenen anket ve değerlendirmeleri yer almıştır. Bu araştırma ve incelemeler sonucu iletişim elemanı olarak renk ve biçimin farklı toplumlarda ve aynı toplumun farklı kesimlerinde algılanma ve etltileşimlerinin, toplumların yapılarına bağlı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
EK 7 ABSTRACT The current century is the one that visual communication has gotten a special importance and complexity. Visual communication along with the history of humanbeing made a progress and reached an international level regardless of language, relion and race. In this study, the concept of cummunication, color and the shape related communication have been tried to explain in the light of semiology. Additionally, symbols as graphical elements have been evaluated from the past up to day by thinking that the objective of graphical design products are to achieve communication. Semiology deals with indicators and the main components of indicators are the shape and color. The function of graphical indicators is to transmit the thoughts by visual entities. In this study, the indicators were evaluated from the point of symbols. This study which was conducted by making the use of two plans, theoretical and experimental plan, had the objectives given below;. to investigate the color and shape as cummunication elements and. to determine the perception of color and shape and their interaction by different societies. The concepts of communication were given in the first part of theoretical plan of this study. In the second part of theoretical plan, the concepts of color and shape were explained. In the third part, communication related meanings of symbols were analyzed. The fourth part of the study consisted of experimental study and in this part, the results of survey study conducted at the Faculties of Education of İnönü and Anatolian University and also the results of evaluations made were given. As a result of this study, the perception and interactions of color and shape as communication elements were found to depend upon the societies and their structure.