Development and application of reactive dye microcapsules for cotton fabric dyeing
Pamuklu kumaşların boyanması için reaktif boyarmadde mikrokapsüllerinin geliştirilmesi ve uygulanması
- Tez No: 895399
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT KIVANÇ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Chemistry, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yenilikçi Teknik Tekstiller Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Hızla artan dünya nüfusuyla birlikte tüketici sayısı da artmaktadır. Tekstil sektörü dikkate alındığında diğer doğal liflere göre en yaygın kullanılan doğal elyaf pamuktur. Sunulan çalışmada, havlı kumaşların renklendirilmesinde kullanılan reaktif boyarmaddelerin mikrokapsül teknolojisi ile kapsüllenerek boyama banyolarında kullanılması, bu sayede de çevre dostu bir proses elde edilmesi amaçlanmaktadır. Tekstil sektöründe pamuk boyamada kullanılan reaktif boyarmaddeler genellikle üçlü karışımlar halinde uygulanmaktadır. Bu boyarmaddeler çoğunlukla otomasyona uygun olmayan toz halinde HT makinalarına beslenmektedirler. Reaktif boyamada uygulanan boyama reçetesinde kullanılan boyarmaddelerin %100'ü pamuğa bağlanamaz. Maksimum %70'i pamuğa bağlanır. Boyarmaddelerin geri kalan %30'u su fazına geçer. Bu su fazına geçen boyarmaddeler suda çözünmeyen ve arıtılması zor olan maddeler içermektedir. Aynı zamanda çevresel atık yükünü de artırmaktadır. Çalışma kapsamında reaktif boyaların mikrokapsül teknolojisi ile kapsüllenmesiyle hem kullanılan boya miktarının hem de çevresel atık yükünün azaltılması amaçlanmaktadır. Bu sayede boya tasarrufu sağlanacaktır. Tekstil endüstrisi, çevresel açıdan sürdürülebilir ve enerji açısından verimli yeni üretim yöntemleri geliştirmekte ve yenilemektedir. Bu yeni yöntemler sektörün çevresel etkisini azaltırken pazardaki rekabet gücünü de artıracaktır. Tekstil sektörü her ne kadar geleneksel yöntemlerden vazgeçmek istemese de günümüz teknolojisinde kullanıcı taleplerine cevap vermek ve pazar payının arttırılması önemlidir. Değişen dünyada, projenin başlangıcından itibaren ortaya çıkacak yeni ürün, sadece yeni ürünleri esas almak değil, aynı zamanda temiz enerji, temiz üretim, sürdürülebilir üretim, asgari düzeyde anlayışa sahip olmak açısından da tamamen bu kavramlara dayalı olacaktır. Proje kapsamında detaylı literatür araştırması yapılmıştır. Günümüzde pigment boyarmaddelerinin kapsüllenmesine yönelik çalışmalar oldukça nadirdir. Proje kapsamında gerçekleştirilecek çalışmanın ilklerden biri olması hedefleniyor. Projenin sonucu daha sürdürülebilir bir üretim yöntemi yani konvansiyonel boyama sırasında karşılaşılan enerji, su ve zaman kaybı nedenlerinden uzaklaşarak daha hedefe yönelik bir üretim elde edilmesidir. Projenin beklenen sonucu Avrupa ve ABD test standartlarına uygun, çevreye ve insan sağlığına zarar vermeyen yenilikçi bir üründür.
Özet (Çeviri)
With the rapidly increasing world population, the number of consumers is also increasing. Considering the textile industry, cotton is the most common natural fiber used compared to other natural fibers. Within the scope of the project, we will carry out, aims to obtain an environmentally friendly process by encapsulating the reactive dyestuffs used in the pile structures we produce with microcapsule technology. Reactive dyestuffs used in cotton dyeing in the textile industry are generally applied in triple mixtures. These dyestuffs are mostly fed to HT machines in powder form without being suitable for automation. 100% of the dyestuffs used in the dyeing recipe applied in reactive dyeing cannot adhere to cotton. A maximum of 70% of it adheres to cotton. The remaining 30% of the dyestuffs pass into the water phase. The dyestuffs that pass into this water phase contain substances that are insoluble in water and are difficult to purify. At the same time, it increases environmental waste burdens. In the project scope, encapsulating reactive dyes with microcapsule technology is aimed to reduce both the amount of dyes used and the environmental waste burden. By doing so, dyestuff savings will be achieved. The textile industry is innovating and developing new production methods that are environmentally sustainable and energy-efficient. These new methods will help reduce the environmental impact of the industry while increasing its competitiveness in the market. Although textile industries do not want to give up conventional methods, responding to user demands and increasing market share is important in today's technology. In the changing world, the new product that will emerge from the beginning of the project will be completely based on these concepts, not only based on new products but also in terms of having the understanding of clean energy, clean production, sustainable production, minimum waste amount, minimum chemical consumption and setting an example for other sectors in the industry. Within the project scope, detailed literature research was conducted. Currently, studies on the encapsulation of pigment dyestuffs are rare. The work to be carried out within the scope of the project is aimed to be one of the firsts.