Deniz ticaretinde uluslararası deniz malzemeleri acente ve distribütörlerinin rolü: Uluslararası uygulamalar
The Role of the international marine equipment agents and distributors in marine trade: International applications
- Tez No: 89540
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER BAYBARS TEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET Dağıtım kanalları, bir ürünün pazardaki geleceğini etkileyecek en önemli unsurdur. Bunların doğru seçilmiş ve yönetilmiş olması, gerek üretici, gerek aracı ve gerekse son müşteriler için maksimum faydayı sağlayacaktır. Acente ve distribütörler, bu kanalların en önemli üyeleridir. Özellikle günümüz hızlı uluslararası mal trafiği, bu üyelerin de uluslararası ticaretin gereklerine uyum sağlamaya zorlamış ve uluslararası acente ve distribütör kavramları yerleşmeye başlamıştır. Bu kanallar, tek yönlü olarak sadece ihracat ya da sadece ithalat faaliyetlerinden daha fazla roller üstlenmişlerdir. Uluslararası deniz malzemeleri ticaretinde de, denizciliğin kendine özgü zorunluluklarına bağlı olarak, uluslararası deniz malzemeleri acente ve distribütörlerinin, bu sektördeki rolleri önem kazanmaya başlamıştır. Farklı ihtiyaç ve amaçlara uygun deniz malzemelerini, farklı üreticilerden tedarik ederek, farklı alt aracılarla, farklı ülkelerdeki son müşterilere ulaştıran, uluslararası deniz malzemeleri acente ve distribütörleri, etkin tedarik, pazarlama ve dağıtım imkanlarıyla, deniz malzemeleri ticaret ağlarının kilit noktasını oluşturmaktadırlar. Uluslararası bazda yapılan araştırmalar da, bunu doğrular niteliktedir. Bu araştırmaların sonucu, uluslararası deniz malzemeleri acente ve distribütörlerinin, karmaşık uluslararası ticaret ağındaki önemini ortaya çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Distribution channels, the most important thing for future of a product in a market. The right choise and management of these, secure the maximum profit for manufacturers, middlemen and customers. Agents and distributors are most important members of this channels. Particularly, todays fast international motions of goods, force to conform this channel members to international trade' s requirements and international agents and distributors conceptions take a place in application. This conceptions take roles more than only export and import. As a result of maritime conditions, role of international marine equipment agents and distributors gain importance in marine market. International marine equipment agents and distributors buy equipment from different manufacturer and than distribute through different middlemen to customers in different countries. They are in center position with effective marketing, procure and distribution services in marine equipment trade network. This is true by international researches. The result of this researches show the international agents and distributors in importance role in complex global trade network.