Sinemada 'fantazya' kavramı ve Yavuz Turgul sinemasına yansıması
The Concept of fantasy at the cinema and the reflection to the Yavuz Turgul movies
- Tez No: 89541
 - Danışmanlar: PROF. DR. FARUK KALKAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
 - Yıl: 1999
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
 - Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Fantazya kavramı genel olarak tanımlandıktan sonra, sinemada fantazya konusu ele alındı. Fantazyaya en çok yer veren sinema türlerinin bilimkurgu, korku, felaket filmleri ve masalları sinemaya uyarlayan filmler olduğu belirlendi. Bu türler teker teker ele alındı. Her türün fantazya kavramına ağırlık veren örnekleri tanıtıldı, örnek filmle fantazya arasında bağlantı kuruldu. Sinemada fantazya kavramı üzerinde genel olarak durulduktan sonra, Türk sinemasının fantazya ile ilişkisi ele alındı. Ardından Yavuz Turgut'un filmlerine ve bu filmlerin fantazya kavramı ile ilişkisinin değerlendirilmesine geçildi. Yönetmenin Fahriye Abla, Muhsin Bey, Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni, Gölge Oyunu, Eşkıya gibi filmleri birer birer incelendi. Yavuz Turgut'un bu filmlerin büyük bir bölümünde fantazya öğesini başarılı bir biçimde kullanmış olduğu ve bu seçimin, yönetmenin filmlerinin geniş seyirci kitlelerince benimsenmesinde büyük bir etkisi olduğu sonucuna varıldı. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The concept of fantasy at the cinema and the reflection to the Yavuz Turgul's movies. In the first chapter the concept of fantasy is generally examined and then this concept is dealed with the cinema. It results that the concept of fantasy is particularly present in horror films, science fiction films, disaster films and in the fables adaptationship is created between the concept of fantasy and the film in question. In the second chapter, the relationsphip between the concept of fantasy and the turkish cinema is examined. Then the relationship between the concept of fantasy is observed and the films of the Turkish director Yavuz Turgul. His films like Fahriye Abla (Sister Fahriye), Muhsin Bey (Mr. Muhsin), Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni (The Unforgettable Director of Love Movies), Gölge Oyunu (Shadow Play) and Eşkıya (The Bandit) are examined one by one. At the conclusion, Turgul's uses of the concept of fantasy at his films are examined and the question of why his movies are very much appreciated by public are searched. Vll