Demokratik rejimlerde özgürlük sorunu
Issue of freedom in the democratic systems
  1. Tez No: 89543
  2. Yazar: ÖZKAN YEŞİLYURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZİYNET BAHADIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Demokratik rejimlerde özgürlük sorunu adıyla bir yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. 13irinci bölümde, felsefi, ekonomik, siyasal ve sosyolojik anlamda özgürlük anlayışlarıyla, özgürleşme olarak siyasal gelişme konulan incelenmiştir. Bu bölümde özgürlüğün tanımlanmasındaki güçlükler ve özgürleşme olarak siyasal gelişme üzerinde daha çok durulmuştur. İkinci bölümde eski çağdan Fransız ihtilaline kadar olan süre içerisinde özgürlük algısındaki tarihsel dönemeçler açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise toplumsal yapıların evrimi ve özgürlük sorunu incelenmiştir. Bu bölümde feodaliteden sanayi devrimine kadar olan süre içerisinde toplumsal yapıların uğradığı değişimler ve bu değişimlerin özgürlükler üzerine yansıması incelenmiştir. Son bölümde ise demokrasi, sivil toplum ve küreselleşme kavramları açıklanmış ve gelişmekte olan ülkelerin gelişmiş ülkeler karşısındaki konumu çağdaş toplumlarda özgürlük başlığı altında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT This dissertation consist of four chapters and deals with issue of freedom in the democratic system. In the first chapter movements of liberty in terms of undersitanding of philosophical, economic and politic areas have been studied. At the same time the political development in libertion process has been examined. In the second chapter historical keystone of liberty perception from the ancient history to the French Revolution have been explained. In the third chapter evolution of social structures and the issue of liberation have been analysed. Changes of social structures from feudality to the industrial revolution and the reflections of changes on liberties have been investigated in this chapter as well. In the last chapter the concepts of democracy, civil cociety and globalization have been described and under the title of liberty in modern societies the position of developing (underdeveloped) countries according to developed countries has been studied.