Uzaktan algılama yöntemleri ile ay yüzeyinin mineral oluşum haritalaması: TYCHO krateri örneklemi
Mapping mineral formation on the lunar surface using remote sensing methods: A case study of TYCHO crater
  1. Tez No: 895446
  2. Yazar: EMRE MUSTAFA BEKTÖRE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN UYGUÇGİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu tez çalışmasında Ay'ın güney yarım küresinde bulunan Tycho Krateri ve civarının uzaktan algılamanın hiperspektral çözünürlüğünden faydalanarak mineral yapısı belirlenmiş ve haritalanmıştır. Çalışma kapsamında Hindistan'ın Chandrayaan-1 uydusunun Ay Mineral Haritalayıcısı cihazıyla üretilen hiperspektral veriler analiz edilerek, Japon Kaguya uydusu ve Amerikan Ay Yörünge Lazer Altimetresiyle oluşturulan sayısal yükseklik modeli verileriyle üç boyutlu görselleştirilmiştir. Ay'dan Apollo görevleriyle getirilen örneklerden bir spektral kütüphane oluşturulmuş ve analiz edilen hiperspektral verilerin getirilen örneklerin hangileriyle spektral benzerlik gösterdiği belirlenmiştir. Bu minerallerin krater bölgesinde nasıl dağıldığı haritalanmış ve bu haritalamanın farklı mineral analiz algoritmaları olan bant oranlama ve %FeO cinsinden bolluk analizi gibi süreçlerle de uyum içinde olup olmadığı gözlemlenmiştir. Spektrumlar Apollo 17 bölgesinden Dünya'ya getirilen piroksen ve olivin mineralleriyle eşleşmiş ve bölge Ay yüzeyinin genel trendinin aksine FeO yönünden beklenenden zengin çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the mineral structure of Tycho Crater and its region in the southern hemisphere of the Moon was determined and mapped by utilizing the hyperspectral resolution of remote sensing. Within the scope of the study, hyperspectral data produced by the Lunar Mineral Mapping device of India's Chandrayaan-1 satellite were analyzed and visualized in three dimensions with digital elevation model data generated by the Japanese Kaguya satellite and the American Lunar Orbital Laser Altimeter. A spectral library was created from the samples brought back from the Moon by the Apollo missions, and the analyzed hyperspectral data were analyzed to determine the spectral similarities with the samples brought back. The distribution of these minerals in the crater region was mapped and it was observed whether this mapping was in agreement with different mineral analysis algorithms such as band ratio and abundance analysis in %FeO. The spectra matched the pyroxene and olivine minerals brought back to Earth from Apollo 17, and the region was found to be richer in FeO than expected, contrary to the general trend of the lunar surface.