Çukurova yöresi türkülerinde söz varlığı unsurları
Elements of vocabulary in folk songs of Çukurova region
  1. Tez No: 895456
  2. Yazar: DUYGU YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ELCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Türkü dediğimiz zaman aklımıza Türk halk edebiyatına ait kendine has bir ezgiyle söylenen nazım biçimi ve tür gelir. Türküler bir milletin ortak malıdır. Ülkemizde oldukça dinlenen ve bilinen bir türdür. Geçmişten günümüze türküler varlığını korumuş ve devamlılık sağlamıştır. Bunun sebebi ise kervanlar, askerler, göç ve savaşlar sayesinde türkülerin zamanla yayılmış olmasıdır. Türkülerin geneline baktığımız zaman gerek toplumsal konuları işlemesi gerek sanat açısından halkı tatmin etmesi ve halka verdiği duygusal doyumlarla varlığını sürdürmüştür. Çalışmanın giriş bölümünde türkü ve yöre hakkında bilgiler verilecektir. Söz varlığı tanımı, sınıflandırılması ve unsurları hakkında bilgiler ayrı başlıklar halinde verilecektir. Çalışmada Çukurova yöresine ait türküler seçilmiş olup, söz varlığı unsurları tespit edilmiştir. Ardından tespit edilen unsurlar ayrı başlıklarda gösterilecektir. Bu unsurlar gösterildikten sonra elde edilen veriler dahilinde değerlendirmeler yapılacaktır. Çalışmamız Söz Varlığı ve Çukurova Yöresi Türkülerinde Söz Varlığı olmak üzere iki ana bölümden oluşmaktadır. Söz varlığı unsurları bir toplumun hem dili hem de kültürü için oldukça önemlidir. Türküler de geçmişten günümüze kadar söz varlığı unsurlarını aktarmak için paha biçilemez bir mirastır. Bu çalışmada yöreye ait geleneksel etkinlikler, sosyal birleşimler sırasında icra edilen türküler aracılığıyla, Çukurova yöresinin kendine özgü söz varlığı unsurlarını görmemize büyük ölçüde katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
When we say folk song, we think of a verse form and genre that is sung with a unique melody belonging to Turkish folk literature. Folk songs are the common property of a nation. It is a very popular and well-known genre in our country. From past to present, folk songs have preserved their existence and provided continuity. The reason for this is that folk songs have spread over time thanks to caravans, soldiers, migration and wars. When we look at the generality of folk songs, it has continued its existence with both the processing of social issues and satisfying the public in terms of art and the emotional satisfaction it gives to the public. In the introduction part of the study, information about the folk song and the region will be given. Information about the definition, classification and elements of vocabulary will be given under separate headings. In the study, folk songs belonging to Çukurova region were selected and the elements of vocabulary were determined. Then the identified elements will be shown under separate headings. After these elements are shown, evaluations will be made within the data obtained. Our study consists of two main sections: Vocabulary and Vocabulary in Folk Songs of Çukurova Region. The elements of vocabulary are very important for both the language and culture of a society. Folk songs are also an invaluable heritage for transferring elements of vocabulary from the past to the present. In this study, the traditional activities of the region will contribute to a great extent to see the unique vocabulary elements of the Çukurova region through the folk songs performed during social gatherings.