Reconsidering social and economic inequalities: A critical study on John Rawls's difference principle
Sosyal ve ekonomik eşitsizlikleri yeniden düşünmek: John Rawls'ın fark ilkesi üzerine eleştirel bir çalışma
- Tez No: 895457
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM DEVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amerikalı filozof John Rawls'un Bir Adalet Teorisi adlı eserinde, toplumsal ve ekonomik eşitsizliklerin, aralarında hiyerarşik bir ilişki bulunan birtakım ilkelerle düzenlenmesi gerektiği öne sürülmüştür. Bu ilkelerin en alt seviyesinde bulunan ancak esas regülasyon işlevini üstlenen fark ilkesine göre, söz konusu eşitsizlikler ancak toplumun en az avantajlı üyelerinin faydasına bir sonuç üretmesi koşuluyla kabul edilebilir. Bu radikal öneri birçok şekilde ele alınmış, akademik literatürde pek çok çalışmaya konu edilmiştir. Kimi eleştirmenler fark ilkesinin amaçladığının aksine eşitsizlikleri daha da artıracağına, yalnızca kurumsal bir çerçeveden uygulanmak suretiyle bireysel ölçekte anlamsızlaşacağına, hatalı bir karar kuralına dayanarak sorunlu sonuçlara cevaz vereceğine ve en az avantajlı kişileri oldukça belirlenimci bir noktadan tanımladığına dair eleştiriler yöneltmişlerdir. Bu tezde, Cohen, Dworkin, Harsanyi ve Reiff'in fark ilkesine ilişkin yorumları incelenmekte, aynı zamanda Rawls'ın teorisinden sözkonusu yorumlara cevaben öne sürülebilecek çıkarımlar değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In American philosopher John Rawls's A Theory of Justice, it is argued that a number of principles, with a hierarchical relationship between them, should regulate social and economic inequalities. The difference principle, which is at the bottom level of these principles but undertakes the main regulatory function, stipulates that inequalities can only be accepted if they benefit the least advantaged members of society. This radical proposal has been taken in many ways. Some critics argued that the difference principle would exacerbate and deepen social and economic inequalities contrary to its intended purpose. They stressed the inadequacy of the principle regarding its structure, which only includes institutional mechanisms rather than individual measures. Others pointed out that the principle should not embrace outdated and ineffective economic argumentation and faulty decision rules. The definition of the least advantaged from a highly deterministic point of view has also been criticized. This thesis analyses the respective interpretations provided by Cohen, Dworkin, Harsanyi, and Reiff regarding the difference principle. The thesis also includes responses that can be derived from Rawls's text to these critiques.