Teknoloji kabul modeli bağlamında elektronik belge yönetim sisteminin değerlendirilmesi: Bir üniversite örneği
Evaluation of electronic document management system in the context of technology acceptance model: A university example
  1. Tez No: 895458
  2. Yazar: EMRE BERBER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜR EMRE GÜRAKSIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnternet ve Bilişim Teknolojileri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Belge işlemlerinde dijital dönüşüm, teknolojinin gelişmesiyle ortaya çıkan kâğıt belgelerin depolanması ve arşivleme sorunlarına yönelik çözümleri içeren bir süreçtir. Bu süreç, belgelerin dijital formatlarda saklanması ve yönetilmesini içerir. Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS) ise, belge işlemlerinin dijital platformda yönetilmesini sağlayan bir sistemdir. Bu sistem, kâğıt tabanlı belge yönetimindeki zorlukları aşmayı hedefler. Bu tez çalışmasında, Dokuz Eylül Üniversitesi'nde EBYS kullanan akademik ve idari personelin sistemin kullanımı ve kabulüne yönelik tutumlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda, üniversitede görev yapan ve EBYS' yi aktif olarak kullanan her personel araştırmanın katılımcısı oluşturmuştur. Teknoloji Kabul Modeli ölçeği ile oluşturulan ankete 368 kullanıcı katılmıştır. Alınan veriler, SPSS ve AMOS programları kullanılarak analiz edilmiş ve verilerin normal dağılım gösterip göstermediği basıklık ve çarpılık değerleri ile incelenmiştir. Araştırma sonucunda kullanıcılar EBYS' yi destekler nitelikte olumlu sonuçlarda bulunmuştur. Bu sonuçlar üniversite görev yapmakta olan personelin EBYS kullanımında olumlu etkiler yaratacaktır.
Özet (Çeviri)
Digital transformation in document processing is a process that involves solutions to the storage and archiving problems of paper documents, emerging with the advancement of technology. This process includes storing and managing documents in digital formats. Electronic Document Management System (EDMS) is a system that enables the management of document processes in a digital platform. The aim of the research is to examine the attitudes of academic and administrative staff at Dokuz Eylül University towards the usage and acceptance of the system. In this context, all staff members who actively use EDMS at the university constitute the population of the study. A total of 368 users participated in the survey, which was conducted using the Technology Acceptance Model scale. The collected data were analyzed using SPSS and AMOS software, and the normality of the data was examined using kurtosis and skewness values. As a result of the research, users expressed positive views supportive of EDMS. These findings will have positive effects on the use of EDMS by university staff.