Genç işsizlerin sosyo-ekonomik sorunlarına ilişkin bir inceleme -Sivas örneği-
A Study related with socio-economic problems of young unemployed: A case study in Sivas
  1. Tez No: 89546
  2. Yazar: SİRET KARASOY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FERAMUZ AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
ÖZET İşsizlik bireysel ve toplumsal sonuçlar doğuran önemli bir problemdir. Bu problem gelişmiş ülkeler dahil tüm dünyada önemli sosyal ve ekonomik sorunlar doğurmakta ve dolayısıyla işsizlikle mücadele öncelik kazanmaktadır. İşsizlik ilk planda ekonomik sonuçlar doğuran bir durum olmakla beraber asıl etkilerini sosyal alanlarda gösteren bir olumsuzluktur. İşsizlik önce birey üstünde gösterdiği olumsuz etkisini daha sonra tüm toplum ilişkilerine genişleterek toplumsal ahengi bozucu bir düzeye ulaşmaktadır. Sivas il merkezinde 15-24 yaş arası genç işsizlerin sosyal ve ekonomik sorunları üzerine yapılan araştırmada elde edilen bulgular ana hatlarıyla şöyledir.. Genç işsizlerin tamamına yakını diplomalıdır. Çoğu lise mezunu genç işsizlerin arasında yükseköğrenim görmüşler de bulunmaktadır. Çoğunluğu kentte doğmuştur ve bekardır.. Genç işsizlerin ailesi çekirdek ailedir. Genç işsizler sabit-dar gelirli ailelere mensuptur. Çoğu aile kendi konutuna sahiptir. Anneler ev kadınıdır. Babaların büyük bir kısmı bir okul bitirmiş; anneler arasında ise eğitimsizler önemli yer tutmaktadır.. Genç işsizlerin çoğu eğitim bittikten sonra iş aramaya başlamıştır ve işi kendi imkanlarıyla aramaktadır. Çoğu vasıfsız olan genç işsizler, devlet memurluğu ve kamu sektöründe işçi olmayı arzu etmektedir.. Genç işsizleri, aileleri anlayışla karşılamakta ve desteklemektedir. Gençler işsiz oldukları için suçluluk duymakta, sıkıntılı ve gergin bir XIII '^^feMĞĞMFtoMaistoyaşam sürmektedirler. Genç işsizler geleceğe ise umutla bakmaktadırlar.. Genç işsizler kötü-zararlı alışkanlıklara sahiptir. Ayrıca şans oyunları oynamakta, boş vakitlerini olumlu değerlendirmemekte, oyun- eğlenceye ağırlık vermekte, sosyal faaliyetlere katılmamaktadır. Genç işsizler; başkalarına bağımlı olmak, aileye katkıda bulunamamak, evlenememek, kötü alışkanlıklar edinmek ve suça itilmek gibi sosyo-ekonomik sorunlarla karşılaşmaktadır. Bunun yanısıra, suçluluk duygusu, önemsizlik ve karamsarlık gibi psikolojik sorunları da bulunmaktadırlar. Gençleri işsizliğin kötü sonuçlarından korumak için, aile içi dayanışmanın devam etmesi, işsizlik sigortasının uygulanması, mesleki eğitimin geliştirilmesi, sosyal ve kültürel yönlendirmelerin yapılması gerekmektedir. Tüm toplum gençlerin, işsizliğin sosyo-psikolojik sonuçlarından korunması yönünde çaba göstermelidir. XIV :Mj£j'î)
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Unemployment is a very difficult situation which produces individual and social conclusion. This issue, creates crucial social and economic problems all over the world even in developed countries. So the preventing unemployment is seen as a prior course. At first sight, although it is seen as an event that reveals economic results, it's actual effects are observed in social relations. At the beginning, it effects the individuals in an undesired pattern and then this negative position are expanding diminishing all the social balance and social relationships. The results that were found out from the research which was made in the centre of Sivas between the young unemployed people of age range 15-24 on their social and economic problems are mentioned below:. Almost all the young unemployed people have a certification. Most of them have a diploma from high school. But also there are university graduated people. The most were borned in urban sites and are unmarried.. Young unemployed people have usually a core family. Their family generally have a fixed and low incorne. Nearly all the families have their own home. Their mothers are housewife and uneducated mothers takes an important place between them. A great part of fathers graduated from any school. XV. The most of the young unemployed population have been looking for a job with their own efforts after graduation. The young unemployed population composed of mostly from the unqualified people are willing to be an officer or a worker in an public sector.. The families are tolerant to their unemployed young and support them. Because the youngs are unemployed they feel guilty and live in a distressed and tensionly situation. But they have hope for the future.. They have undesired addiction. They also play toto or lotto games. They cant spent leisure for useful activities. Often they waste time for amusement and don't take place in social activities. Unemployment spreads mainly between young population. The young unemployed people face with the socio-economic problems like depending on the others, could not help his family, disability in marrying, getting bed attitudes and to be forced to the crimes. Furthermore they face psychological matters like feeling guilt, unimportance and pessimism. To prevent the youngs from the negative results of the unemployment solidarity in the family, the regulation of unemployment security, developing the professional education, social and cultural orientation must be achieved and sustained. All the society should try for to prevent the young population from the undesired socio-psychological results of unemployment. XVI