Fil suresi tefsiri
The interpretation on the Elephant sura
  1. Tez No: 89547
  2. Yazar: EFENDİ ARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Kur'ân'ın 105. sûresi olan“Fil Sûresi”adını, Hz. Muhammed'in doğduğu yılda meydana gelen“fil oIayı”ndan almıştır. Bu olay, hafızalarda derin izler bırakmış ve Kureyş Kabilesinin diğer Arap Kabileleri nezdinde önemli bir statü kazanmalarına da katkıda bulunmuştu. Kureyşlilere Allah'ın bir lutfu olarak değerlendirilen olaya vahiy duyarsız kalmamış ve yeni dinin kabulü için bir veri olarak kullanmıştır. İlk Vahiy dönemi toplumunun sosyal, kültürel, ekonomik, tarihsel yapısı ve dini inançları; Mekke ve Kâbenin kutsallığı, hac turizmi hakkında önemli ip uçları taşımaktadır. Ayrıca olayı aydınlatmak için aktarılan tarihi rivayetler, yorumlar tartışmalar ve yapılan araştırmalar neticesinde, islam öncesi Arapların savaşları, komşu devletlerle olan ilişkileri, ekonomik ve kültürel etkileşimleri hakkında önemli bilgiler bulmak mümkündür. Sûrenin tarihsel, filloljik ve semantik yönden incelenmeside Kur'ân'ın dili, söylem biçimi, kelimelerin İslami kültüre evrimi ve tarihi mitlerin Kur' ânca kullanımı prensiplerini belirlemeye de katkı sağlayacak niteliktedir. Dilcilerin ve Müfessirlerin bazı kelimeler üzerinde yapmış oldukları tartışmalar ve çalışmalar İslami Kültürün diyalektiği ve metot açısından yapılanmasının bazı örneklerini bu sürenin yorum çalışmalarında bulmak mümkündür. Özellikle Muhammet Abduh'un sûre hakkında yapmış olduğu yorumlar; gelenekçi ve modern İslami düşüncenin sergilenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu amaçla Çalışmanın girişinde tefsir ve yorum hakkında genel bilgi verilip; birinci bölümde sûre ile ilgili alan çalışması yapılmış; ikinci bölümde ise sûre güncelleştirilmeye çalışılmıştır. Mekkelilerin Hz. Muhammed'in peygamberliğine ve Kur'ân'ın mesajına karşı olumsuz tepki göstermelerinin altında yatan; yeni bir dinin getireceği ekonomik ve sosyal riskler, bu dinin: Mekke, Kabe, hac, kutsal taş ve bunlara bağlı oalarak varlığını sürdüren Kureyş ticareti ve hac turizmini nasıl etkileyeceği belirsizliğine dayanmaktaydı. Fil ve Kureyş sûreleri. işte bu yüzden ilk vahiy dönemi toplumsal yapının aydınlatılması ve canlandırılması için önem taşımaktadır. Biz bu çalışmada Fil Sûresini ele alarak vahyin bir kesiti Ue ilgili argümanları toplamak ve bunlardan hareketle vahyi bu günkü yaşamımızda yeniden canlandırmaya bir katkı sağlamayı amaçladık.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The 105. section of the holy Qur'an“The Elephant Sura”has taken its name from the“ The Elephant Incident”which occuret in the birth year of Mohammed. The incident had left deep effect in memory and helped. Quaresyh tribe gain an imported status among Arabian tribes. The apocalypse had given importance to the incidence which has been regarded as a mercy of God to Quaresyhions and had used as a data for asseptance of Islam. The economic, social, cultural, historical structure and religios beliefs of the early apocalypse period of the society; the sacradness of Mecca and Kaaba includes inportant facts about Hacc tourizm. It is possible to find important knowledge about the wars of the pre-İslamic Arabians, their relations with neigbor states, their economic and cultural interrelations in order to enlihten the incident according to inheredet historical rumors comments, discussions and researchs. The historical, phlilogical and semantic analyses of the sura carries a feature of contribution for determination of the language of Quran, its discourse, the evaluation of the words to islamic culture and the principles of the use of historical myths by Quran. The arguments and researchs of some linguists and hermeneutists about particular words reflect the examples of the dialectic of Islamic culture and the structure of its method. Especially the comments of Mohammed Abduh about the sura, play an important role for reflecting the traditional and modern islamic thought. The main reasons of the rejection of the Meccas about Mohammed and the message of Quran were the risks of new religion on Mecca, Kaaba, Hac and sacred stone and trade and tourism whch is based on the mentioned subjects. Threfore Elephant and Quaresyh suras are important in order to enlighten and enlive the social structure of early apoclyptical period. This study aims to collect the argumentes about a sura of apoclypse by analysing a sura of Quran and to enliven the apoclypse ih today's file.