Tokat ve Diviriği kaynaklı cönkler
A research about Tokat and Divriği junk
  1. Tez No: 89545
  2. Yazar: NURAN BAYGÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DOĞAN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 600
Özet
ÖZET Yüksek Lisans tezimi cönk çözümlemelerinden aldım. 9, 10, 11, 12 numaralı cönkler, Kutlu ÖZEN Hocamızın kütüphanesine aittir. Cönklerin tamamı 510 sayfadır ve içerisinde 371 şiir vardır. 336 şiirin söyleyeni bellidir, 35 şiir anonimdir. Cönkler, Tokat ve Sivas-Divriği yörelerine aittir. Şiirler 1802-1928 yılları arasında tutulmuştur. İçerisinde Düvazimam, Redif Destanı, Geyik Destanı, Dualar,maniler, Evlilerin Halleri başlıklı yazılar bulunmaktadır. Şiirler önce Arapça'dan Türkçe'ye çevrildi. Sonra mahlası belli olanlar ve olmayanlar olarak ikiye ayrıldı. Mahlası belli şiirler kendi aralarında tasnif edildi. Sonra ayaklarına göre sıralandı. Anonim olanlar da önce konularına sonra ayaklarına göre alfabetik olarak tasnif edildi. Şiirlerin her birine bir numara verildi. Sayfanın sol tarafındaki numaralar, cönklerin sayısını,sağ alt köşesindeki numaralar sayfalarım göstermektedir. Şiirler hece ölçüsüyle yazılmıştır. Aruz ölçüsüyle yazılmış çok az şiir mevcuttur. Siklerin okunamayan kısımları boş bırakıldı...İmlaları bozuk olan kelimeler düzeltildi. Dizelerdeki fazla heceler çıkarılıp,ölçüye uyduruldu. Şiir incelemelerinden sonra sözlük ve dizin çalışmasına geçildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY I have staded my post graduate. My topic is“ 9 th, 10 th, 11 th şad 12 th junks.”This topic had taken from Mr. Kutlu ÖZEN's library. Junks includes 510 pages and 371 poeems. 336 poems poets are determined. 35 poem belongs to anonim. They belong to Sivas-Divriği and Tokat. The poems were written between 1802 and 1928 years.These poems are composed of "Redif Destanı, Geyik Destanı, Dualar, Düvazimam'lar, Evlilerin Halleri, koşma, nefes...ete. We translated these poems from Arabian language to Turkish. Then we classifıed the poems as pseudonym and not pseudonym. W e listed the poems. Which they are pseudonym according to poets names. If the poet have more than are poem, we listed according to their rhyme. Every poem have a number. The pages vvhich are left have junk's numbers. The pages vvhich are right have page's numbers. If we can't read the poems we wrote nothing. Extra syllables were taken then they adapted to the lines. We did dictionary and index working at last.