Burhânüddîn El-Hakemî ve Ali b. İbrahîm El-Hakemî tarafından kaleme alınan Ed-Dıyâeyn Fî Tekmileti Tefsîri'l-Kur'ân adlı tefsirin tahkik ve tahlili: En-Nisâ Sûresi bölümü
The critical edition and analytical study of 'Al-diya'ayn Fi Takmilat Tafsir Al-Qur'an' written by Burhanuddin Al-Hakami and Ali bin Ibrahim Al-Hakami: The Surah Al-Nisa section
  1. Tez No: 956433
  2. Yazar: RİFKA MANHAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESAT SABIRLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
Bu çalışma Burhânüddîn el-Hakemî (ö. 793/1391) ve Ali el-Hakemî (ö. 1041/1631) tarafından kaleme alınan ed-Dıyâeyn fi tekmileti tefsîri'l-Kur'ân adlı tefsirin en-Nisâ sûresi bölümünün tahkik ve tahlilini konu edinmektedir. İmam Burhânüddîn el-Hakemî ve torunu Ali el-Hakemî, özellikle Yemen'de ilmin yayılmasına büyük katkı sağlamışlardır. Benî Mutayr kabilesine mensup müçtehit ve hadis âlimleri arasında kabul edilmişlerdir. Tefsir, fıkıh, usûl ve akaid gibi çeşitli İslami ilimlere dair eserler kaleme almışlardır. Çalışmamıza konu olan tefsirin ulaşabildiğimiz iki farklı nüshası bulunmaktadır. Asıl nüsha olarak Nuruosmaniye nüshası, ikinci nüsha olarak ise Konya Yazma Eserler Kütüphanesi nüshası esas alınmıştır. Sade ve özlü bir tefsir olan bu eser, açıklık ve bütünlükten ödün vermeden, ayetlerin anlamlarını izah etmek, tefsirlerini sunmak, nüzûl sebeplerini belirtmek ve ayetlerde geçen fıkhî hükümlere yer vermek üzerine yoğunlaşmıştır. Bu araştırma, giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde çalışmanın konusu, önemi, sınırları gibi çeşitli hususlara değinilmiş, ayrıca araştırma sürecinde izlenen yöntem de açıklanmıştır. Birinci bölümde iki imamın hayatlarına yer verilmiş ve ele alınan yazma eser tanıtılmıştır. İkinci bölüm ise eserin tahkikine ayrılmıştır. Bu yazmada iki imam; fıkıh, hadis, kıraat ve sarf gibi farklı ilim dallarına ait çok sayıda kaynaktan istifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Imams Burhan al-Din al-Hakami and his grandson Ali al-Hakami are considered among the most diligent and knowledgeable scholars of the Banu Mutair tribe, who contributed to the dissemination of knowledge, particularly in their homeland, Yemen. They authored several works in various Islamic sciences, including Tafsir (Quranic exegesis), Fiqh (jurisprudence) and its principles, and Aqidah (creed). This manuscript consists of two copies: we have relied on the Nur Uthmaniyya copy as the primary source and the Konya Library copy as the secondary source. This Tafsir is regarded as a simplified yet concise interpretation without any omissions. The two imams' commentary focused on explaining the meanings of the verses, interpreting them, identifying the reasons for their revelation, and mentioning any relevant legal rulings found in the verse.This research comprises an introduction and two main sections. In the introduction, we discussed various topics, including the study's subject, significance, scope, and other relevant aspects. We also outlined the methodology followed in this study. The first section presents the biographies of the two imams and an introduction to the manuscript. The second section is dedicated to the critical edition of the text. In this manuscript, the two imams utilized various sources from different Islamic disciplines, including jurisprudence, hadith, Quranic readings, morphology, and others.