Kamu yönetimini geliştirmede temel bir yaklaşım: Örgüt geliştirme ve bir alan araştırması
A Essential aproach for developing public administration: Organizational development and a case study
  1. Tez No: 89548
  2. Yazar: METİN KARADAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. SADIK ÖNCÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Gittikçe artan ve karmaşıklaşan sorunlarla karşı karşıya olan kamu yönetimi, özellikle 1980'lerden sonra hızlı bir değişim sürecine girmiştir. Yeni sağ düşüncenin de etkisiyle devletin rolü ve ekonomideki ağırlığı sorgulanmaya başlanmıştır. İşletme yönetiminin kamu yönetimini etkileme süreci hızlanmış, kamu örgütlerinin de etkin ve verimli çalışması gündeme gelmiştir. Anglo-Sakson işletme yönetimi kaynaklı modern yönetim tekniği olan örgüt geliştirme (ÖG): Örgütsel yeterliliği sağlamak amacıyla, üst yönetimin desteği ve danışman yardımıyla, bütüncül bir yaklaşım ve planlı süreç içinde örgütün tüm boyutlarında yapılan genel bir değişim yaklaşımıdır. Ulusal kültür farklılıkları ve kamu yönetiminin siyasal niteliklerine rağmen, batı ve üçüncü dünya ülkeleri kamu yönetimlerinde başarılı örgüt geliştirme uygulamaları yapılmıştır. ÖG bütüncül bakış açısı ve alan araştırmalarına yatkınlığı nedeniyle, Türk kamu yönetimini geliştirmede temel bir yaklaşımdır. Literatürde ÖG uygulamalarının son derece sınırlı olmasına rağmen, Türk kamu yönetiminde de başarılı çalışmalar yapılabilir. Türk kamu yönetimi Weberyan bürokratik teoriye göre ÖG'ye daha yakındır ve gerekli olan siyasal destek çoğunlukla vardır. Uygulamada karşılaşılabilecek sorunlar ise aşılabilecek düzeydedir. Tez beş bölümden oluşmaktadır: Giriş, ilgili araştırma ve yayınlar, yöntem, bulgular ve yorum. Son bölümde ise, sonuç ve önerilere değinilmiştir. Bu çalışma ile örgüt geliştirmenin, Türk kamu yönetimini geliştirmede temel bir yaklaşım olduğu görülmüştür. Ulusal kültürden doğan farklılıklar dikkate alınarak yapılacak yerel düzenlemelerle, ÖG, Türk kamu yönetiminin daha etkin ve verimli çalışmasında kullanılabilecektir.
Özet (Çeviri)
Facing with the increasing and complex problems, public administration has entered in an era of rapid change since 1980's. With the new right ideologies, governments' roles and places in the economies have beeing questioned. The impact of management on public administration has increased and efficiency and productivity have been put on the agenda in the public organizations, as well. Organization development n an Anglo-Saxon based management technique, as a complete change approach with which top management's and a consultant's supports takes place in the whole organization with a planning process in order to provide organizational sufficiency. Despite national cultural differences and the political aspects of public administration Western and Third World countries have implemented successful OD practices in their public organizations. OD is a fundamental approach in developing Turkish public administration because of its integral perspective and usefulness side in the field studies. Despite the limited practices in the Turkish literature, successful OD practices can be implemented in the Turkish public administration. Turkish public administration is closer to the OD than Weberian bureaucracy and mostly the necessary political support exists. In practice, implementation problems can be overcome. The thesis consist of five chapters: Introduction, documents, methoods and findings and comments. Finally, the conclusion and the recommendation are offered. With this study, OD is found as a fundamental approach in developing Turkish public administration. In Turkish public administration, OD can be used to provide more efficiency and productivity after paying attention to the national cultural differences and making necessary local adaptations.