Ebû Nasr Ahmed ibn Muhammed es-Secâvendî'nin İnsânu Aynî'l-meânî fi tefsîri'l-kelâmi'r-Rabbani adlı Eseri üzerine Tahkik çalışması Fâtiha suresi' nden Bakara Suresi' nin Sonuna Kadar
إنسان عين المعاني في تفسير الكلام الرباني لأبي نصر أحمد بن محمد السجاوندي من سورة الفاتحة إلى آخر سورة البقرة دراسة وتحقيقاً
  1. Tez No: 793765
  2. Yazar: ABDULHADI HASHIM KHALAF AL-HARDANEE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANAN AKKO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu tezde hicrî 6. Asrın Hanefî alimlerinden Ebû Nasr Ahmed b. Muhammed es-Secâvendî'nin İnsânu Aynî'l-meânî fî tefsîri'l-kelâmi'r-Rabbânî isimli eserinin tahkiki yapılmıştır. Müellif esirinde babası Muhammed b. Tayfur es-Secâvendî'nin İnsânü'l-ayn isimli eserini ihtisâr etmiştir. Eserin sahip olduğu birçok özellik, onun önemini artırmış, atıf yapılan kaynak haline getirmiş, başta Alûsî ve Kurtubi olmak üzere kendinden sonra yaşayan müellifleri etkilemiştir. Kitabın özelliklerinden birkaçı şunlardır: Kur'ân-ı Kerim'deki vakıf ve ibtidâ ilmine verilen önem, Kur'ân kıssalarında yer alan şehir ve şahıs isimleriyle ilgili diğer tefsirlerde bulunmayan detaylı bilgi, manaya dair verilen geniş bilgi ve manayla ilgili lügavî, nahvî tahliller. Müellif Secâvendî'nin biyografisi, eserlerinde kullandığı yöntem ve tefsirinde kullandığı kaynakların tespitinde betimleyici analitik yöntem kullanılmıştır. Metnin yazılması, harekelenmesi, diğer nüshalarla karşılaştırılması, nakledilen görüşlerin asıl kaynaklardaki yerlerinin gösterilmesinde ise tahkik ve talik metodu kullanılmıştır. Araştırmada şu sonuçlara ulaşılmıştır: Hem Secâvendî hem de babasının hayatıyla ilgili az bilgi bulunmaktadır. Üstelik Secâvendî ve babasıyla ilgili bilgiler de zaman zaman karıştırılmıştır. Özellikle biyografi yazarları bu iki yazarın hayatı hakkında birçok konuda tahmin ile hareket etmişlerdir. Secâvendî ayetlerin lafzî tahlilleri üzerinde çokça durmuştur. Bu durumda onun kelimelerin manasını açıklama hususunda lügate ne kadar önem verdiğini ve Arap şiirini neden bu kadar çok kullandığını izah etmektedir. Secâvendî çoğu zaman açıkça zikretmese de hep asli kaynakları kullanmıştır. Ebû Hanîfe, Şâfiî, Sibeveyh, Ferrâ, Saleb, Müberred, Zeccâc, İbü's-Serrâc gibi büyük âlimler eserde atıf yapılan isimler arasındadır.
Özet (Çeviri)
The study deals with a manuscript investigation into the interpretation of the Qur'an From Surat al-Fatihah to the end of Surat al-Baqara by the hanafi jurist Abu Nasr Ahmed bin Muhammad Al-Sajawandi, one of the scholars of the sixth century AH, He abbreviated the book of his father Muhammad bin Tayfur al-Sajawandi al-Ghaznawi called“Insan al-Ain”. This interpretation has several advantages made it very important, source to the scholars of his era and those who came after him, like Al-Qurtubi and Al-Alusi, these advantages are ; His interest in the science of stopping and starting in the Holy Qur'an, and his mention of details related to stories in the Holy Qur'an like the names of cities and people, which were not mentioned in other interpretations, and it is a rich book in meanings, and the linguistic and grammatical information. The study followed the historical descriptive approach when introducing Al-Sajawandi and studying his method and his sources, and the scientific method in investigation and commentary in studying the manuscript such as: writing the text and contrasting its copies, mentioning the differences in the margin without commenting on them, extracting the Qur'anic verses and hadiths of the Prophet, attributing texts and sayings to their sources, extracting poetic verses and adjusting their texts. The most important conclusions of the study were as follows: The scarcity of information is the most prominent feature in the lives of the father and son of Sajawandi, in addition to the confusion between them. Especially since biographers used conjecture in a lot of information about the author and his father. Also, Al-Sajwandi cared more about issues related to one word in the Quran than his care about the whole verse, and this explains his use of language in explaining vocabulary, and his frequent citation of Arabic poetry, as well as the originality of the sources he quoted from, it was for great scholars, such as al-Shafi'i, Abu Hanifa, Sibaweh, al-Farra', Thalab, al-Mubarrid, al-Zajjaj, and Ibn al-Sarraj.