Trabzon ve Rize kumluk plajlarında deniz çöplerinin mevsimsel olarak araştırılması
Seasonal investigation of marine debris on sandy beaches in Trabzon and Rize
  1. Tez No: 895537
  2. Yazar: SALİH SAĞIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MUTLU GÖZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada Kasım 2022- Temmuz 2023 tarihleri arasında Türkiye'nin Doğu Karadeniz kıyılarında yer alan Çayeli, Sürmene, Kaşüstü, Yıldızlı plajlarındaki deniz çöplerinin mevsimsel olarak cins ve miktarlarının belirlenmesini amaçlanmıştır. Her bir plajda 100 x 10 m lik alandan denize paralel olarak 2 m lik aralıklarla 2 cm den büyük çöpler toplanmıştır. Toplanan atıklar UNEP'e göre sınıflandırıldı ve miktarları belirlendi. Toplam olarak tüm istasyonlardan bir yılda 53,51 kg. ağırlığında, 3183 adet çöp toplanmıştır. Toplanan katı atık miktarının m2'ye düşen oranları; Çayeli 0,24 adet/m2, Sürmene 0,21 adet/m2, Yıldızlı 0,13 adet/m2ve Kaşüstü Plajında 0,18 adet/m2 'dir. Tüm istasyonlarda en fazla rastlanılan çöp türü plastik atıklardır. Plastik atıklar içerisinde ne fazla toplanan katı atık türü ise sigara izmaritidir. Temiz kıyı indeksi hesaplarına dönemlere göre bakıldığında; Çayeli Plajı orta ve temiz, Sürmene Plajı temiz, çok temiz ve orta temiz, Yomra-Kaşüstü Plajı temiz, Akçaabat-Yıldızlı Plajı temiz, çok temiz ve temiz olduğu gözlenmiştir
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the seasonal types and amounts of marine litter on the beaches of Çayeli, Sürmene, Kaşüstü, Yıldızlı on the Eastern Black Sea coast of Turkey between November 2022 and July 2023. At each beach, litter larger than 2 cm was collected from an area of 100 x 10 m at 2 m intervals parallel to the sea. The collected litter was classified and quantified according to UNEP. In total, 3183 pieces of litter weighing 53.51 kg were collected from all stations in one year. The ratios of the collected solid waste per m2 are as follows: Çayeli 0.24 pieces/m2, Sürmene 0.21 pieces/m2, Yıldızlı 0.13 pieces/m2 and Kaşüstü Beach 0.18 pieces/m2. The most common type of waste in all stations is plastic waste. Cigarette butts are the most abundant type of plastic waste collected. When the clean clear index calculations are analysed according to the periods, Çayeli beach is medium and clean, Sürmene beach is clean, very clean and medium clean, Yomra-Kaşüstü beach is clean, Akçaabat-Yıldızlı beach is clean, very clean and clean.