Yabancı uyruklu öğrencilerin eğitim öğretimde yaşadığı sorunlara dair sosyal bilgiler öğretmenlerinin görüşleri
Social studies teachers' views on the problems experienced by foreign students in education
  1. Tez No: 895545
  2. Yazar: ŞEVKİ YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDE ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler ve Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Türkiye, son yıllarda farklı ülkelerden göç almıştır. Farklı sebeplerle göç ederek ülkeye gelen yabancı uyrukluların çocukları eğitim sistemine katılmıştır. Yabancı uyruklu öğrenciler, özellikle Antalya'da önemli sayıda bir kitleyi oluşturmaktadır. Bu araştırmanın amacı yabancı uyruklu öğrencilerin eğitim ve öğretimde yaşadığı sorunları sosyal bilgiler öğretmenlerinin görüşleri çerçevesinde tespit etmektir. Araştırma nitel araştırma yöntemine uygun olarak tasarlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Antalya ili sınırlarında bulunan 2022-2024 yılları arasında ortaokullarda yabancı uyruklu öğrencilerin dersine giren sosyal bilgiler öğretmenleri arasından ölçüt örnekleme tekniğine ve gönüllülük esasına dayalı olarak belirlenen 21 sosyal bilgiler öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırma verileri görüşme tekniğiyle toplanmıştır. Bu görüşmelerde veri toplama aracı olarak araştırmacılar tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Veriler öncelikle transkripte edilmiş ve sonra içerik analiziyle ve betimsel analizle çözümlenmiştir. Bulgular doğrudan alıntılarla desteklenerek açıklanmıştır. Araştırma sonucunda yabancı uyruklu öğrencilerin eğitim sürecinde yaşadığı sorunlar arasında; uyum sorunları, dil kaynaklı sorunlar, aile kaynaklı sorunlar, akran zorbalığı ve davranış sorunları boyutlarında bulgulara ulaşılmıştır. Bu sorunların temel sebebini özellikle dil konusu oluşturmaktadır. Ek olarak araştırma verileri; etkileyici unsurlar, öğretmen yaklaşımı, zamanla iyileşen unsurlar ve avantajlı durumlar gibi boyutlara da işaret etmiştir. Antalya'da yaşayan yabancı uyruklu öğrencilerin eğitim öğretim sürecinde yaşadığı sorunların temel sebeplerinden biri dil bilmeme olduğundan, eğitim sürecine katılacak yabancı uyruklu tüm öğrencilerin hazırlık sürecine alınması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Turkey has received migration from various countries in recent years, resulting in the enrollment of foreign nationals' children in the education system. Foreign nationality students, particularly in Antalya, constitute a significant portion of the population. The aim of this research is to identify the educational challenges faced by foreign nationality students based on the perspectives of social studies teachers. The research is designed using a qualitative research method. The study group consists of 21 social studies teachers who taught foreign nationality students in middle schools within the boundaries of Antalya province between 2022 and 2024, selected through criterion sampling and based on volunteers. Data for the research were collected through interview techniques using a semi-structured interview form developed by the researchers. The collected data were transcribed and analyzed using content analysis and descriptive analysis. The findings are supported by direct quotations. The research identifies several challenges faced by foreign nationality students in the education process, including adaptation issues, language-related problems, family-related issues, peer bullying, and behavioral problems, with language being a primary underlying cause. Additionally, the research data indicate dimensions such as influencing factors, teacher approaches, elements improving over time, and advantageous circumstances. Considering that a lack of language proficiency is identified as a primary cause of the challenges faced by foreign nationality students in the education process in Antalya, it is recommended that all foreign nationality students undergo a preparatory period before entering the education process.