Velîd b. Muğîre ve İslâm karşıtlığı
Velid b. Mughira and his opposition to Islam
- Tez No: 895552
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI GÖKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Din, Tarih, Biography, Religion, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Velîd b. Muğîre, İslâm'ın ilk doğuş döneminde Kureyş kabilesinin reisi ve Mekke'nin önde gelen liderlerinden biri idi. O, Mekke toplumunda saygın ve nüfuzlu bir kişi olarak tanınmış ve aynı zamanda İslâm'a karşı yürütülen muhalefetin önemli bir simgesi haline gelmişti. İşte bu tezin temel amacı, Velîd b. Muğîre'nin İslâm'a karşı olan muhalif tutumunu incelemek ve onun İslâm'a yönelik stratejilerini, bu stratejilerin altında yatan sebepleri ve bu muhalefetin İslâm'ın yayılışı üzerindeki etkilerini analiz etmektir. Çalışmanın ilk bölümünde, Velîd b. Muğîre'nin hayatı, ailesi ve mensup olduğu kabilesi hakkında bilgi verilmiş ve akabinde onun Mekke toplumundaki konumu ve liderlik özellikleri ele alınmıştır. Özellikle, onun Mekke aristokrasisi içindeki rolü ve diğer etkili müstekbirlerle olan ilişkisi detaylandırılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise, İslâm'ın ilk yıllarında Velîd b. Muğîre'nin İslâm'a karşı nasıl bir tutum geliştirdiği, bu tutumun sosyal ve politik bağlamı irdelenerek açıklanmaya çalışılmıştır. Tez, ayrıca Velîd b. Muğîre'nin İslâm'a karşı yürüttüğü faaliyetlerin ardındaki dini ve ideolojik motivasyonları ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda, onun Kur'ân'da yer alan kişisel nitelikleri ve bu niteliklerin İslâm'a karşı geliştirdiği stratejilerdeki yeri analiz edilmektedir. İlgili Kur'ân ayetleri ışığında Velîd b. Muğîre'nin kişisel özellikleri, İslâm karşıtı faaliyetleri ve bu faaliyetlerin Mekke toplumu üzerindeki etkileri derinlemesine incelenmiştir. Sonuç olarak, Velîd b. Muğîre'nin İslâm'a karşı sergilediği muhalefetin, İslâm'ın Mekke'deki ilk yayılış sürecine olan etkileri tartışılmakta ve bu bağlamda Velîd b. Muğîre'nin erken İslâm tarihindeki yeri değerlendirilmektedir. Bu çalışma, İslâm'ın erken dönem muhalifleri üzerine yapılan araştırmalara önemli bir katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Walid b. Mughira was the leader of the Quraysh tribe and one of the prominent leaders of Mecca during the early days of Islam. He was known as a respected and influential person in Meccan society and also became an important symbol of the opposition against Islam. Thus, the main purpose of this thesis is to examine Walid b. Mughira's oppositional attitude towards Islam and to analyze his strategies towards Islam, the reasons behind these strategies and the effects of this opposition on the spread of Islam. In the first chapter of the study, information about the life of Walid b. Mughira, his family and the tribe he belonged to is given, and then his position in the Meccan society and his leadership qualities are discussed. In particular, his role within the Meccan aristocracy and his relationship with other influential figures are detailed. The second chapter in the study tried to explore how Walid b. Mughira developed his stance against Islam during its early years, by examining the social and political context behind this opposition. The thesis also aims to uncover the religious and ideological motivations behind Walid b. Mughira's actions against Islam. In this context, the personal characteristics attributed to him in the Quran and their influence on his strategies against Islam are analyzed. The study provides an in-depth examination of Walid b. Mughira's personal traits, his anti-Islamic activities, and the impact of these activities on Meccan society, all illuminated by relevant Quranic verses. In conclusion, the thesis discusses the effects of Walid b. Mughira's opposition on the early spread of Islam in Mecca and evaluates his place in early Islamic history. This work aims to make a significant contribution to the research on the early opponents of Islam.