Tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde çalışanların yaşamsal bulgularına ait parametrelerin gerçek zamanlı izlenmesi
Real-time monitoring of vital parameters of employees working in hazardous classified businesses
- Tez No: 895583
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL CANIMKURBEY, YRD. DOÇ. DR. BİLGE HAN TOZLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Günümüzde hızlı teknolojik gelişme, hayatın her alanında büyük değişikliklere neden olmaktadır. Bu değişimlerin bir sonucu olarak iş yerlerinde insan sağlığını olumsuz yönde etkileyebilecek bazı problemler meydana gelebilmektedir. Bu çalışmada özellikle tehlikeli iş yerlerindeki çalışanların yaşamsal bulgularına ait parametrelerin anlık olarak izlenebileceği bir iş donanım kiti geliştirilmiştir. Bu donanım sayesinde çalışanın sağlık durumunun gerçek zamanlı takip edilebilmesi ve olası bir risk durumunda iş yerinin durumdan haberdar olması amaçlanmıştır. Kullanımı son derece kolay olan bu teknoloji sayesinde iş kazalarını önlemek adına katkı sağlanması hedeflenmektedir. İşverenin bilgisayar, IOS veya Android işletim sistemleri ile çalışan akıllı telefonlarında da rahatlıkla kullanabilecekleri web tabanlı uygulama ile çalışanın bileğine uyumlu elektronik cihaz sayesinde cihazdan alınan parametreler ile çalışanın vücut sıcaklığı, nabzı, ortam nemi ve hava kalitesi tespit edilmektedir. Tasarlanan bu donanımda veriler bluetooth aracılığıyla bilgisayara aktarılmıştır. Bilekteki donanım üzerinde bulunan algılayıcılardan elde edilen verilerin daha önce belirlenen sınırlar dışına çıkması halinde hem çalışan hem de işveren sesli uyarı ile ikaz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In today's world, rapid technological advancements are causing significant changes in every aspect of life. As a result of these changes, some problems that could negatively affect human health may arise in workplaces. In this study, a workplace equipment kit has been developed to monitor the vital signs of employees in hazardous workplaces in real-time. This equipment aims to enable real-time tracking of the employee's health status and to inform the workplace in case of any potential risk. This technology, which is extremely easy to use, aims to contribute to preventing workplace accidents. With the web-based application that can be easily used on the employer's computer, IOS, or Android operating system smartphones, the employee's body temperature, pulse, ambient humidity, and air quality are detected through an electronic device compatible with the employee's wrist. In the designed equipment, the data is transferred to the computer via bluetooth. If the data obtained from the sensors on the wrist device exceed predefined limits, both the employee and the employer are alerted with an audible warning.