Mikrobiyoloji laboratuvarlarındaki risklerin AHPyöntemiyle ağırlıklandırılması
Microbiology laboratories weighting the risks with the AHP method
- Tez No: 954829
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVREN ÇAĞLARER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Hospitals
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
6331 sayılı İSG Kanunu kamu ve özel ayrımı olmadan tüm işyerlerinde çalışanların iş kazası ve meslek hastalıklarına yakalanmasını önlemek, güvenli ve sağlıklı bir çalışma ortamı oluşturmak amacıyla yürürlüğe girmiştir. Sağlık hizmetleri, insan sağlığını korumayı, iyileştirmeyi yerine getirirken, sektörde çalışanlar çeşitli mesleki tehlike ve risklere maruz kalmaktadır. Bu nedenle, sağlık çalışanlarının sağlığını ve güvenliğini korumayı amaçlayan etkili İSG uygulamaları hayati önem taşımaktadır. Çalışmanın temel amacı, çok tehlikeli sınıfta yer alan hastanelerin biyolojik tehlikeler açısından en önemli yeri olan mikrobiyoloji laboratuvarında tehlikeleri belirlemek, FMEA ile risk değerlendirmek, karar verme metodolojilerinden AHP' yi kullanarak düzenleyici önleyici faaliyetleri çalışan nezlinde de sıralayarak bir plan ve politika oluşturulması hedeflenmiştir. Çalışmada mikrobiyoloji laboratuvarında preanalitik ve analitik süreçler değerlendirilmiştir. FMEA ile yapılan risk analizi sonucuna göre RPN değeri 100 ün üzerinde çıkan parametreler kategorilere göre ayrılmıştır. Biyolojik risklerin kontrolünü sağlayabilmek için 3 ana kriter ve her bir ana kritere bağlı 6 alt kriterden toplam 18 alt kriter oluşturulmuştur. Bu kapsamda biyolojik risklerin kontrolünü sağlayabilmek için bir uzman doktor, bir iş güvenliği uzmanı ve bir laboratuvar çalışanından oluşan 3 kişilik bir grupla beyin fırtınası yöntemi ile Çok Kriterli Karar Verme yöntemlerinden AHP kullanılmıştır. AHP ile önce ana kriterlerin önem dereceleri belirlenmiştir. Buna göre ortamda kontrol %47,4 ile ana kriterlerin ilk sırasında yer alırken, idari kontrol %37,6 ile ikinci sırada yer almıştır, son sırada ise çalışanda kontrol yer almaktadır. Bu tezde elde edilen sonuçlar, iş sağlığı ve güvenliği açısından proaktif yaklaşımların biyolojik risklerin önlenmesinde önemli bir rol oynadığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
OHS Law No. 6331 was enacted to prevent occupational accidents and occupational diseases in all workplaces, regardless of public and private discrimination, and to create a safe and healthy working environment. While health services fulfill the task of protecting and improving human health, employees in the sector are exposed to various occupational hazards and risks. Therefore, effective OHS practices aiming to protect the health and safety of healthcare workers are of vital importance. The main purpose of the study is to identify hazards in the microbiology laboratory, which is the most important place in terms of biological hazards in hospitals classified as very dangerous, to evaluate the risk with FMEA, to create a plan and policy by listing the regulatory preventive activities in the presence of employees by using AHP from decision making methodologies. In the study, preanalytical and analytical processes in the microbiology laboratory were evaluated. According to the results of the risk analysis performed with FMEA, the parameters with RPN values above 100 were categorized. In order to ensure the control of biological risks, a total of 18 sub-criteria were created from 3 main criteria and 6 sub-criteria related to each main criterion. In this context, in order to ensure the control of biological risks, AHP, one of the Multi-Criteria Decision Making methods, was used by brainstorming with a group of 3 people consisting of a specialist doctor, an occupational safety specialist and a laboratory worker. With AHP, the importance levels of the main criteria were determined first. Accordingly, control in the environment ranked first among the main criteria with 47.4%, administrative control ranked second with 37.6%, and control in the employee ranked last. The results obtained in this thesis show that proactive approaches to occupational health and safety play an important role in preventing biological risks.